Su Yalıtımı Nedir Nasıl Yapılır (Detaylı Anlatım)

suyailitiminasilyapilir-768x384

Su yalıtımı her evde dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Özellikle izolasyonun trend olduğu şu günlerde su yalıtımı konusu çok daha merak edilir durumda bulunuyor. Bizler de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde sizlere su yalıtımı konusunu detaylı bir biçimde anlatmaya çalışacağız.

Su Yalıtımı Nedir?

Su yalıtımı, bir odanın veya bir yapının su geçirmez bir şekilde dizayn edilmesi sonucu suya direnç gösteren bir tadilat uygulamasıdır. Su yalıtımı malzemeleri inşaat sırasında ve sonrasında da uygulanabilmektedir.

Su yalıtımı bazen başımıza bir felaket geldiğinde aklımıza geliyor. Bu nedenle ülkemizde genel olarak sonradan yapılan bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ülkemizde eski evlerin çok sayıda var olmasından dolayı rutubet ve tesisat konuların başarılı bir şekilde uygulanmadığını gözlemleyebiliyoruz. Banyo ve mutfak gibi su akıntısının fazla olduğu alanlarda da sudan koruma gerekmektedir. Su yalıtımı ve iç cephe izolasyon bu noktada devreye girerek hayat kurtarmakta, evin suya karşı direncini arttırmaktadır.

Not: Beton atmak su yalıtımı yapmak demek değildir. Yalnızca alçıpan uygulamaları veya boya ile yalıtım yapamazsınız. Su yalıtımı özel malzemeler ile gerçekleştirilen önemli bir konudur.

İlginizi çekebilir: Fayans boyama örnekleri

Duvarda ve İç Cephelerde Su Yalıtımı (İzolasyonu) Nasıl Yapılır?

Bodrum katlarında veya çatı katlarında duvar izolasyonu gerekebilmektedir. Burada yapılması gereken bohçalama adı verilen metodu izlemektedir. Membran malzeme kullanılarak cephenin sarılması şeklinde gerçekleşen bu uygulama, genellikle binanın temellerinin çevresine uygulanmaktadır.

Eğer çatı katınız için çatının yalıtım yapılmasını istiyorsanız köpük levhalar ve membran yardımı ile izolasyon gerçekleştirebilirsiniz. Membran kullanamadığınız alanlarda yalıtım malzemeleri de tercih edebilirsiniz. İzolasyon boyası olarak bilinen malzemeler sizin için uygun olabilir.

Banyo için Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Banyo su yalıtımının ihtiyaç duyulduğu en önemli alanlardan biridir. Yalıtım oldukça dikkat edilerek yapılmalı, tüm banyo korunaklı bir hale getirilmelidir. Banyo gibi alanlara su yalıtımı yapılırken çimento en doğru malzeme seçimi olacaktır. Çimento ile güçlenen zeminin üzerine kaliteli bir malzeme olacak olan seramik veya fayans tercih edilmelidir. Burada banyo su yalıtımı yapılırken fayansların arasında uygulayacağını derzlere de dikkat etmelisiniz. Güçlü bir derz kullanımı yalıtımı kuvvetlendirir.

Ne Zaman ve Neden Su Yalıtımı Yapılır?

Su yalıtımı esas itibari ile bir önlemdir. Suya karşı direnci arttırarak olası bir aksilik de yapınızı koruyacaktır. Nemli yapılarda yaşamanızı engelleyerek sağlık açısından da etkilenmemenizi su yalıtımı uygulamaları sağlar. Su yalıtımının uygulandığı alanlar ise genellikle çatı ve teras katları olmaktadır. Bununla birlikte rutubeti ve nemi fazla olabilecek bodrum katları da yalıtıma ihtiyaç duyulan alanlar arasında yer almaktadır.

Su yalıtımının yapılmaması binanın çabuk eskimesine yol açmaktadır. Malzemelerin çürümesin kalitesizleşmesine ve doğal olarak yaşam kalitesinin düşmesine ön ayak olmaktadır. Tüm bunların ötesinde daha güvenilir bir şekilde yatağa başımızı koymamız için su yalıtımı yapılması önerilen uygulamalar arasında yer almaktadır.

Bu içeriğimizde sizlere su yalıtımı nedir ve su yalıtımı nasıl yapılır sorularını cevaplamaya çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuşuzdur. Siz de kendi binanız içerisinde su yalıtımı yaptırmak istiyorsanız Evde Mimar ekibi ile iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi bize dilediğiniz an iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Banyo fayans modelleri

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın