Taşlarla Yapabileceğiniz Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Küçük bile olsa bir bahçeniz varsa orada zaman geçirmek hepimize iyi geliyor. Peki bahçenizi daha da güzelleştirmeye ne dersiniz? Farklı görünüşte çiçekler ve bitkiler yetiştirebilirsiniz. Bir masa ve bir koltuk da koyarsanız kitaplarınızı huzurla okuyabilir, çayınızı keyifle yudumlayabilirsiniz. Peki bunlar dışında da pek çok şekilde dekore edebileceğinizi söylesek? Üstelik bunun için çok da para harcamak istemiyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz.

bannermimar-03

Bahçeniz varsa ancak onu dekore etmek için para harcamak istemiyorsanız, kayalar ve taşları süslemek ve onlardan yeni şekiller yapmak sizin için iyi bir fikir olacaktır. Kayalar ve taşlar doğaldır. Dolayısıyla onları almak için para harcamazsınız. Üstelik her yerde bulabilirsiniz. Bahçenizde kullandığınızda da ya hiç ya da az miktarda bakım isterler. Yapmanız gereken tek şey önerilerimizi inceleyip kendi bahçenizi süslemeye başlamak! Kayalardan ve taşlardan kendi şekillerinizi oluştururken de oldukça eğleneceğinizin garantisini verebiliriz.

İlginizi Çekebilir: 2019 Yılı Trend Dekorasyon Önerileri ve Fikirleri

Taşları Boyayabilirsiniz

 

Bulduğunuz taşların pürüzsüz olması ya da en azından fazla girintili çıkıntılı olmaması eğer onları boyayacaksanız sizin için daha kullanışlı olacaktır.  Bulduğunuz taşları kendi aralarında gruplayın. Büyük grubu yerdeki uğur böceklerine ya da kocaman salyangozlara benzetebilirsiniz. Bulduğunuz taşların küçük olması da önemli değil. Küçük bir orkestra kurmaya hazır olun. Fikirlerin sınırı yok. Burada istediğiniz her şey olabilir!

Dediğimiz gibi hayal gücünün sınırı yok. Minicik ayaklar da yapabilirsiniz kocaman ayaklar da. Ya da kedi patisi…

Madem başladık artık taşlarla bahçemizi süslemeye, bahçemizi ara ara ziyarete gelen minik dostlarımızın da evlerini güzelleştirelim. Kuş evlerinizi taşlarla kaplamak göründüğü kadar zor değil. Lazım olan tek şey tutkal ve bolca taş.

Bizi biraz daha egzotik bir havaya sokacak şekillerimize geldi sıra. Taşlarınıza önce içinizden geldiği gibi şekiller çizin. Daha sonra üst üste tutkal yardımıyla yapıştırın. Eğer üste koyacağınız taşı geniş bir taş tercih ederseniz çok ağır olmayan şeyleri bile yerleştirebilirsiniz. Mesela mumlarınız için yeni şamdanlarınız olabilirler.

Kaktüs de yapabilirsiniz. Farklı bitki, çiçek çeşitleri de yapılabilir. Gerçek bitki değiller ama yine de insana huzur veriyorlar. Üstelik sulamak zorunda da değilsiniz.

Taşlardan Şekil Oluşturabilirsiniz

Bu sefer içinde gerçekten çiçek olan saksılarımızı veya devasa sepetlerimizi taşlarla kaplayalım.

Bahçede size bakan devasa büyüklükte bir solucana kim karşı koyabilir ki? Taşlarla oluşturabileceğiniz şekillerin kesinlikle bir sınırı yok.

Taşlarınızın üzerine harfler yazıp güzel sözler paylaşabilirsiniz ya da aile üyelerinizin isimleriyle bahçenizi süsleyebilirsiniz.

Tüm bahçe aksesuarlarını taştan yapmak? Fena fikir değil gibi.

Ben o kadar büyük şeyler yapmak istemiyorum diyenler için de, fazla küçük olmayan taşların üstüne resim yapmak güzel bir alternatif olacaktır. Bunlar tabii ki daha ince iş gerektiriyor.

Tahtaya çiçek şeklinde taş yapıştırabilir, istediğiniz şekli verebileceğiniz bir tel örgünün içine topladığınız taşları yerleştirebilirsiniz. Bunları uygulamak hiç de meşakkatli değil.

İlginizi Çekebilir: Duvar Süslemeleri ile Duvar Dekorasyonu Örnekleri ve Modelleri

Taşlarınızı oyabiliyorsanız şekil verebilirsiniz. İçine su da koyarsanız; kediler, köpekler, kuşlar da bu güzellikten faydalanabilir. Masanızın içine kocaman kayalar da koyabilirsiniz.

Minik minik taşlarla minik sevimli evinizi oluşturabilirsiniz.

 

Son olarak da, yollarınızda ki taşları boyayabilirsiniz. Bahçenize taşlardan yollar yapabilirsiniz, çiçeklerinizin diplerine taş yerleştirebilirsiniz, Gruplar halinde güzellikler katabilirsiniz. Merakınız ve imkanınız varsa taşlardan ve kayalardan masa, bank bile yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Balkon Dekorasyonu için 20 Örnek ve Uzmanından Öneriler

Sizlere Evde Mimar ekibi olarak bahçenizi taşlar yardımıyla nasıl dekore edebileceğinizle ilgili fikir sahibi olabileceğiniz bir yazı hazırladık. Yaratıcılığınızın ön plana çıkacağı ve eğleneceğiniz bir serüven sizi bekliyor. Sorularınız olursa sormayı ihmal etmeyin. İyi günler dileriz.

Ece Korkmaz

Evinizi güzelleştirmenize yardımcı olabilecek fikirlerimi sizlerle paylaşacağım :)

Bizi Arayın