Termokromik Boya ile Yapabileceğiniz Dekorasyon Fikirleri

termokromikboyacalismasi

Teknoloji, günümüz gereği sürekli değişerek ve gelişerek istek ve beklentilerimizi kolaylaştırmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işimiz daha da kolaylaşmakta ve daha güzel işler elde etmekteyiz. Hayatımızda bir takım farklılıklar yapmak ve değişikler yaratmak isteriz. Özellikle de sıradanlaşmış renklerinden kurtulmak isteriz. Birbirinden güzel renk ve değişik tarza imza atan örneklerden biri de termokromik boyalardır. Teknolojinin kolaylıklarından faydalanmak ve farklılık yaratmak için sizlere termokromik boyadan ve boyanın kullanım alanlarından bahsettik. İçeriğimizi okuyarak bilgi edinebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

bannermimar-03

Termokromik Boya ile Neler Boyanır?

Termokromik boya, ısı ve su ile temas halinde renk değiştiren bir boya çeşididir. Isıya maruz kaldığında sahip oldukları renkleri kaybedip şeffaf bir hale bürünmektedirler.

Uygun ve doğru kullanıldığı zaman diğer bir renge bürünmesi söz konusu olacaktır. Termokromik boyanın kullanım alanı değişkenlik göstermektedir. Sıcak, soğuk ve su teması ile renk değiştiren termokromik boya, bir çok malzemelerde kullanıldığında farklılık yaratmıştır. Termokromik boya ile ister arabalarınız da, evinizin duvarlarında, evde kullandığınız aksesuarlarda, isterseniz küçük dekoratif ürünlerinizde kullanarak alışılmışlıklardan kurtulabilirsiniz. Farklılık ve güzel tarzlar yaratmak için bir çok alanda kullanmayı tercih edebiliriz. Tamamen sizin hayal gücünüze ve zevkinize kalmıştır.

Telefon kılıflarında, araba yüzeylerinde, oyuncak arabalarda, dekor ürünlerinde, oje, ruj, tekstil ürünlerinde, küçük ev eşyalarında, aksesuarlarda ve duvar gibi bir çok alanda görülmektedir. Termokromik boyalar ile kumaş, cam, metal ve uygulama yapılacak alanın karşılaşacağı maddeyi kabul etmesi halinde bütün malzemeler üzerine uygulanabilmektedir. Termokromik boyanın nasıl uygulanacağını anlatacak olursak;

  • Boyanın uygulanacağı alan yani zemin siyah renkte olmalıdır.
  • Zemin siyah renkte olmaz ise renk değişimi görülemez.
  • Zemin siyah olmasa bile siyah renk ile boyanmalıdır.
  • Siyaha boyandıktan 1 gün sonra yüzeye termokromik boya uygulanmalıdır.
  • Likit kristal boya, su bazlı olduğundan iyice karıştılırılması gerekmektedir.
  • 1 yada 1.2 mm çapında sprey boya tabancasıyla uygulama yapılabilir.
  • Boya fırça ile de boyanabilir fakat boya miktarı daha fazla harcanır.
  • İnce katlar halinde eşit şekilde dağıtılmalıdır.

Termokromik Boya Nerede Bulunur?

Termokromik boya diğer boya çeşitleri gibi sade ve çok kullanılan bir boyadır demek yanlış olur. Türkiye’de de çok sık rastlanmadığından satın alma alanları kısıtlıdır. Termokromik boyayı, diğer boya çeşitleri gibi hemen hemen her yerde bulmak biraz zordur. Bu farklı tarz boya yavaş yavaş keşfedildiği için çoğu yerde kolaylıkla bulunduğu söylenemez. Fakat termokromik boyayı bir çok internet sitesinden bulmak mümkün olacaktır. Farklı renk seçenekleriyle karşımıza çıkan boya, teknoloji ile birlikte gelecek zamanlarda rağbet görecektir. Çünkü termokromik boya, insan yaşantısına eğlence eve enerji katabilecek bir üründür.

Termokromik Boya Fiyatları

Termokromik boya, Türkiye’de çok sık rastlanan bir boya çeşidi değildir. Bu yüzden termokromik boyanın fiyatları hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Fakat internet üzeri satışları olduğu için ortalama fiyatlar bellidir. Termokromik boyanın rengine,gramına ve kilogramına göre fiyatı elbette değişmektedir. Gram ve kilogram satışlarının yanında küçük aletler ve dekorlar için paket halinde olan boyanın fiyatlarıda farklılık göstermektedir. Evde Mimar ekibi olarak termokromik boyanın ortalama fiyatlarını sizler için araştırdık ve hazırladık. Eğer sizde kullanmayı ve uygulamayı düşünüyorsanız fakat fiyatlar hakkında bilginiz yok ise hazırladığımız ortalama fiyatlara göz atabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Termokromik boya fiyatı paket adedi olarak ve kilogramına göre farklılık göstermektedir;

  • Küçük Kullanımlar İçin Paket fiyatı 45 TL <  60 TL arasındadır.
  • Kilogram fiyatı 500 TL < 2000 TL arasındadır.

Termokromik Boya ile Birbirinden Harika Dekorasyonlar

Farklı aktiviteler yapmak ve güzel şeyler ortaya çıkarmak hayatımızın bir parçası haline gelen bir istek olmuştur. Bu isteklerimizi her zaman yapamıyor olsak da, aslında en ufak dekor ürünleriyle bile ortaya çıkarmak mümkündür. Evlerimizde ve normal yaşam alanlarında dekorasyon yapmak bizler için bir amaç ve zevk haline gelmiştir. Düşünüyorum ama farklı tarzlar yaratmak aklıma gelmiyor diyorsanız güzel fikirler ile buradayız. Sizde birbirinden güzel dekorasyonlar elde etmek için termokromik boya uygulaması deneyebilirsiniz. Dekorasyon yaratmak istediğiniz malzemenin üzerine termokromik boya ürününü kullanarak birbirinden harika işler elde edebilir ve herkesin beğenisini toplayabilirsiniz.

Termokromik boyayının kullanım alanları çok az olarak bilinse de bir çok alanlarda kullanılmaktadır. Bu boya çeşidini duvarlarınızda da kullanarak farklı tarzlar yarabilirsiniz. Alışılan duvar renklerinden sıkıldıysanız ve görsel olarak farklılık yaratmak istiyorsanız evinizin küçük bölümlerine ve duvarlarına termokromik boya ile canlılık ve heyecan katabilirsiniz. Termokromik boyanın kullanım alanlarını sizler için görseller ile hazırladık. Dilerseniz göz atıp fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Bu içeriğimizde sizlere termokromik boyadan, boyanın nerelerde kullanıldığından, uygulama örneğinden ve yaptığımız araştırmalar dahilinde ortalama fiyatlar hakkında bilgiler verdik. Gelecekte rağbet görecek olan termokromik boyayı görseller ile örnekler vererek sizlere sunduk. Sizde termokromik boya kullanmak istiyorsanız araştırarak. bilgiler alarak ve görselleri inceleyerek tercih etmelisiniz. Daha fazla bilgi, öneri ve sorularınız için Evde Mimar ekibimize ulaşabilirsiniz.

Rümeysa Küçükpancar

Merhaba, ev dekorasyonuna olan ilgimi ve birçok araştırmalarımı sizlerle paylaşacağım.

Bizi Arayın