Tüm Ayrıntılarıyla Ev Dekorasyon Modelleri

tum-detaylariyla-ev-dekorasyon-modelleri

Ev dekorasyonu evinize farklı bir hava katmasında önemli bir yeri vardır. Evinizi güzelleştirmek farklı kılmak sizin tercihlerinizle beraber güzel sonuç ortaya çıkarmaktadır. Her ev farklı dekorasyon modelleriyle güzel bir yaşam alanına sahip olmanızı sağlayacaktır. Tabi ki ev dekorasyonları kişinin beğenisine isteğine göre mutlu ve tarz bir yaşam sürmesine devam ettirmektedir. Ev dekorasyon modelleri ile evinizi farklı tarzlarda dizayn edebilir hoş ve şık görüntüler elde edebilirsiniz. İnsanlar yaşadıkları alanları, mekanları kendi kişisel zevkine, kültürel yapısına ve bakış açısına göre şekillendirmeye başlamışlardır. Gün geçtikçe ev dekorasyonun önemi hızlıca büyüyerek devam etmektedir. Dekorasyon insanların aklına direkt  mobilya mağazalarından alınan süs, dekorasyon  ve buna benzer ürünler gelmektir fakat bu tek başına yanlış bir yaklaşımdır. Dekorasyon insanın kendini rahat, huzurlu kendi kişisel zevkine uygun renk, aksesuarların bir arada kullanılmasıyla kendine uygun güzel bir yaşam alanı oluşturması demektir.

bannermimar-05

Ev dekorasyon modelleri seçiminde etkin olan önemli özelliklerden şu şekilde  bahsedebiliriz.

  • Kişinin kişisel zevkleri
  • Kültürel yapısı
  • Bakış açısı
  • Evin mimari yapısı

Bu etkenlere bağlı olarak göze hoş gelen şık  farklı tarzların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Minimalist Ev Dekorasyonu

Minimalizm, mimariden,müzikten sanata ve  ev dekorasyonunda hayatın birçok alanında sadeliği ön plana çıkaran bir akımdır. Minimalizm temel olarak sadeliği ön plana çıkarsa da sadece bunla tanımlamak yanlış olur. Sade, gösterişsiz, lüks, modern ya da daha şık bir görünümü elbette minimalist  ev dekorasyonuyla elde edebiliriz. Dekorasyonda uygulanacak olan stiller beğeni, tarza ve bakış açınıza göre değişebilmektedir. Minimalist bakış açısıyla sadeliği ön planda tutan bir dekoratif çizgi yakalayabilirsiniz. Minimalist bir ortam oluştururken renk seçimi de çok önemli yer tutmaktadır. Gri rengi, sıcak tonları,  tamamlayıcı renkleri ile bir arada kullanabilirsiniz. Klasik bir minimalist ev dekorasyonu istiyorsanız daha çok beyaz, gri ve siyah tonları tercih edilmelidir. Eğer biraz renk katmak ve gözün daha kolay alışacağı bir alan elde etmek istiyorsanız  sarı tonların ağırlıklı olduğu sıcak grilerin yanına antrasit ve altın rengi tonlarını ekleyebilirsiniz. Böylelikle evinize istediğiniz tarzda renk ve  aksesuarlarla minimalist bir hava katabilirsiniz.

Endüstriyel Ev Dekorasyonu

Endüstriyel ev tasarımı ilk olarak New York’ ta altmışlı yılların sonunda ortaya çıkmaya başladı. Bu ev tasarımı farklı tarzda ev dekor etmek isteyen insanlar  için yeni bir fikirdi. Yüksek tavanlar, metal borular, boyasız duvarlar, tuğlalar endüstriyel tasarımın olmazsa olmaz unsurları olarak göze çarpıyor. O günden bugüne dek depolar ve eski fabrikalar kullanılmayan terk edilen mekanlar dekorasyonlarla beraber evlere dönüştürülmeye başladı. Endüstriyel tasarımda en önemli husus , dizayn edilecek  mekanın ruhuna, zevkine  uygun olacak bir şekilde dekorasyon oluşturulmasıdır. Endüstriyel ev dekorasyonunda hiçbir şey gizlenmeyip, açıktan gösterilmeli. Kirişler, borular, tuğlalar her şey göz önünde olmalı. Eğer evimizde bu tarzı uygulamaya karar verirseniz bu tarz yapı özelliklerini gizlememeye gayret göstermeniz gerek. Endüstriyel dekorasyonda metal, ahşap, ağaç ve beton yoğun olarak bulunmaktadır. Bu malzemelerden oluşan aksesuarlar dekorasyonun belirleyici etkenler olarak yer almaktadır. Endüstriyel tasarımda hakim renkler gri, siyah ve kahverenginin tonlarıdır.

Modern Ev Dekorasyonu

Geçmişten günümüze değişen zamanın ruhuyla ev dekorları  artık hemen hemen  herkesin önemsediği önemli bir etken haline geldi. Modern ev dekorasyonu, günümüzün sık tercih edilen ev dekorasyon stillerinden biridir. Bunlar yalınlık temasına sahiptir. Evde rahatlığı ve sadeliği benimseyen modern ev dekorasyonunu uygulamak için mümkün olduğunca düz çizgiler kullanın. Çok fazla ayrıntısı olmayan eşya, aksesuar ve mobilyaları tercih edin. Tüm detaylar sadelik odağında konumlanır ve buna göre şekillenir. Buna bağlı olarak, abartılı, iddialı ayrıntılar ve fazlalıklar gözlenmez da çok sadelik ön planda tutulmaya çalışılır. Sade olması, modern dekorasyonların aksesuarların yer almayacağı anlamına elbette gelmiyor. Başarılı bir düzenleme, sadeliğin içinden şıklık çıkaracaktır. Yalın ve rahat tasarımlara sahip mobilyalar, aksesuarlar, aydınlatma, renk seçimi modern dekorasyonlar için biçilmiş kaftandır. Dekorasyonun stilini büyük ölçüde renk seçimiyle belirlenmektedir. Modern dekorasyonda genellikle beyaz, krom, gri ve siyah eviniz için ideal renkteki seçimler olacaktır.

İskandinav Ev Dekorasyonu

İskandinav tarzı bir dekorasyon denilince çoğu kişinin aklına beyaz duvarlar, büyük yapraklı bitkiler, ahşap zeminler ve mobilyalar gelse de tabii ki bundan çok daha fazlası var. İskandinav tasarımını 21. yüzyılın başlarında dünyanın önde gelen dekorasyon tarzlarından biri haline getiren akım, aslında 19. yüzyılın sonlarında başladı. Tasarım anlayışlarında farklılıklarıyla öne çıkan İskandinav halkları; yalın, tarafsız, gösterişsiz ve çarpıcı minimal ev dekorasyonlarıyla sadelik severlerin en çok ilgisini ev dekorasyonu stilidir. İskandinav ev dekorasyonda genellikle ahşap malzemeden yapılma mobilyalar ağırlıkla kullanılmaktadır. Ahşap dışında kullanılan mobilyalar ise çoğunlukla beyaz renktedir. Bu mobilyalar  ele alındığında düz hatlara ve zarif geçişlere sahip, sade olmakla birlikte kolaylıkla fark edilecektir. Kuzeyli bir stil olduğu için oldukça sade bir görünümden bahsediyoruz. Gözü yormayan baskılar bu sebeple tercih ediliyor. İskandinav ev dekorasyonu tasarımından sadelik ön planda yer almasının yanı sıra yüksek tavanlı uygulamalar doğallık hissi ön planda olmalıdır. Genel olarak gri, pudra, beyaz ve kızıl tonlar İskandinav ev dekorasyonu yaparken seçebileceğiniz renklerden birkaçı bunlardır.

Vintage Ev Dekorasyonu

Vintage ev  dekorasyon, 1920-1950 tarihleri arasında kullanılan ve o dönemin modasını yansıtan mobilya ya da aksesuarlarının eviniz konseptiyle harmanlanarak kullanılması sonucu oluşmaktadır. Eskiyi seven ve yaşatmak isteyen kişilerin tarzını yansıtmaktadır. Son yıllarda iyice karşımıza çıkmaya başlayan vintage tasarımı eski eşyaların günümüz fikirleri ile beraber harmanlanarak ortaya çıkan bir ev dekorasyon stilidir. Genellikle bu dekorasyonda eski eşyalar kullanılmakta ve daha ağır soluk renkler tercih edilmektedir. Eskiye özlem duyan insanlar ve evinde retro bir hava oluşturmak isteyen insanlar için en çok tercih edilen ev dekorasyon tasarımıdır. Günümüzde de tercih edilmeye başlamasıyla beraber farklı güzellikler ortaya çıkmaya başlamıştır. Son yıllarda farklı çizgisi ile dekorasyona meraklı olanların ilgisini çeken vintage dekorasyon örnekleri, rahatlığın ve sadeliğin öne çıktığı parçalardan oluşmaktadır. Gösterişin yerini insana huzur veren renklerin alması ile birlikte renkli ve samimi bir ev dekorasyonu kaçınılmazdır.

Bu yazımızda sizlere  ev dekorasyonları hakkında birtakım bilgiler ve örnekler sunduk. Detaylı bilgi için iletişim adreslerimizden bize 7/24 ulaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak her gün birbirinden farklı fikirlerle sizlerle buluşmaya devam ediyoruz. Bizi takip edebilir, soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bizi Arayın