Türkiye’deki Başarılı Mimari Eserler 50 Örnek

 

Türkiye toprakları çağlar boyunca bir sürü farklı kültüre ev sahipliği yaptı ve muhteşem ve aynı zamanda ünlü mimarlar yetiştirdi. Onlar da hayal güçlerini kullanarak muhteşem yapılar inşa ettiler ve birçoğu şuan müze olarak ziyarete açılmış durumda. Efes Antik Kenti, Artemis Tapınağı ya da Sagalassos gibi muhteşem yapıları bu yazımıza eklemedik, daha çok güncel, kullanımda olan ve ödüllü projelere yer vermeye çalıştık unuttuğumuz sanılmasın. Keyifli okumalar.

 1.Ayasofya

Kelimelerle anlatmaya, görmeye doyamadığımız bu ihtişamlı yapı İstanbul’un bir simgesidir desek yanlış olmaz herhalde. Hem İstanbul için hem de dünya mimarisi açısından büyük bir öneme sahip olan bu kilise Doğu Roma İmparatorluğu tarafından 3 kez inşa edilmiştir ve en büyük kilisedir. O zamanlar da hükümdarların taç giydiği en büyük kilise şuan müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Hakkında öğrendikçe sizi şaşırtacak bir sürü bilgi olan Ayasofya’yı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

ayasofya

2.Sultan Ahmet Cami

Ayasofya’dan bahsedip de Sultan Ahmet’ten bahsetmemek olmazdı.  İstanbul’un siluetinin bir diğer parçası da tarihi yarım adadaki Sultan Ahmet Cami’dir. Yabancıların Blue Mosque (Mavi Cami) dedikleri bu her bir noktası için ayrı ayrı düşünülüp emek sarf edilen cami, yeni bir anlayışla biraz daha farklı olarak inşa edilmiştir. Bol mavili muhteşem çinileri ve daha önce pek alışık olunmayan fazlaca penceresi vardır bu da camiinin içini daha büyük, aydınlık bir nevi gök gibi göstermektedir, Blue Mosque adının buradan geldiği söylenir.

sultanahmet

 1. Süleymaniye Cami

İstanbul’un Eminönü semtinde bulunan muhteşem bir Mimar Sinan eseri. Mimar Sinan bu camiyi yaparken her detayı incelikle düşünmüştür. O kadar ki caminin içindeki hava akımı hesaplanarak camide yanan yağ lambalarının isleri bir bölgede toplanmış ve bu islerden tekrar mürekkep yapımında kullanılmıştır. Mimar Sinan 85 yaşında yaptığı bu eseri içinse kalfalık eserim demektedir. Ayrıca yapımı 1558 yılında biten Süleymaniye Cami’nin üzerinde İstanbul’un geçirdiği onca depreme rağmen bir çatlak olmadığı bilinmektedir.

suleymaniye

 

4.Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1400’lerde yaptırılan bu saray 19. Yüzyıla kadar Osmanlı padişahlarının resmi adresi olmuş ve idare, sanat, eğitim merkezi olarak kullanılmıştır. Dünyada en çok bilinen 22 elmas arasında ve 86 karat olan Kaşıkçı Elmas’ı da Topkapı Sarayında sergilenmektedir.

topkapisarayi

5.Beylerbeyi Sarayı

Bir başka mükemmel saray olan Beylerbeyi Sarayı İstanbul’un Üsküdar semtinde bulunmakta. Osmanlı padişahlarının dinlenme mekânı, yabancı devlet adamlarını ağırlayacakları bir konukevi olarak düşünülmüş ve kullanılmıştır. Yaklaşık 2.500 metrekarelik bir alanın üzerine inşa edilmiş ve muhteşem bir manzaraya sahip olan bu görkemli saray şuan da müze olarak halka açılmıştır.

beylerbeyi

6.Dolmabahçe Sarayı

Sarayların en batılısı diyebiliriz herhalde Dolmabahçe Sarayı için. Hem konumu hem de ihtişamıyla herkesi kendine hayran bırakan bu yapıda 285 oda, 46 salon, 6 hamam ve 68 tuvalet bulunmaktadır. Ayrıca kalorifer sistemi, elektrik telefon gibi teknolojilerin kullanıldığı ilk yerdir. Cumhuriyetimiz kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini burada yumduğu için de Türk haklı için önemli bir yerdir. Şuan da müze olarak her kısmı ziyarete açık, hala gitmediyseniz gidilecek yerler listenize ekleyin.

dolmabahcesarayi

7.Galata Kulesi

Bizans İmparatorluğu tarafından Fener kulesi olarak inşa edilmiş, bir dönem yangın gözleme kulesi olarak kullanılmış İstanbul denince akla gelen bir diğer muhteşem mimari eser panoramik manzarasıyla olduğu kadar Hazarfen Ahmet Çelebinin kartal kanatlarını takıp Üsküdar’a uçması, Ümit Yaşar Oğuzcan’ın oğlunun intiharı gibi tarihi olaylarla da ünlüdür. Şuan ziyaret edip, restoranında yemek yiyebileceğiniz bir yer olarak kullanıma açıktır ayrıca halk arasında Galata Kulesine çıktığın ilk insanla evlenirsin gibi bir inanışta var ne kadar doğru bilemiyoruz. 🙂

galatakulesi

    8.Kariye Müzesi

Şuan müze ilk yapıldığında da kilise olarak kullanılan bu mekan dışardan çok mütevazi gözüktüğü halde içerisi inanılmaz mozaiklerle süslüdür.

kariyemuzesi

 1. Edirne Bayezid Külliyesi

Edirne’nin en önemli yapılarından olan külliye Osmanlı döneminin ihtişamını anlamak için bir kılavuz niteliğinde. Bu külliyenin temel amacı Edirneyi bir hastaneye kavuşturmaktır. Müzik sahnesi de bulunan külliyenin içinde müzik, mevsim çiçeklerinin koku ve renkleri ile akıl hastalarının tedavisi yapılırmış. O dönemler de Avrupa’da akıl hastalarına “şeytan” gözüyle bakıldığını ve yakıldıklarını hatırlarsak Osmanlı’nın buradaki tutumu ilericidir.

edirnebayezidkulliyesi

 1. Haydarpaşa Tren Garı

İstanbul-Bağdat demiryolu hattının başlangıç noktası olarak düşünülüp inşa edilmiştir. Hala Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın ana istasyonu olarak kullanılmakta ve çeşitli kültür sanat buluşmalarına ev sahipliği yapmaktadır.

haydarpasha

 1. Kız Kulesi

Roma imparatorluğundan kalma Üsküdar’da ki tek eser olan Kız Kulesi hakkında çeşitli hikayeler var ancak asıl yapılış ve kullanılış amacı Boğazı denetim altına almak ve fener olarak kullanmak olmuştur. Ayrıca en ilginç kullanım amaçlarından birisi 19. Yüzyılda İstanbul’da yayılan salgın hastalık olan vebanın bulaştığı insanları izole etmek. Şimdiyse restoran olarak kullanılıyor, düğün ve farklı organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

kizkulesi

   12. Taşkışla

Taşkışla binası Taksim’de yer alıyor eskiden Osmanlı kışlası olarak kullanılırmış şimdiyse İTÜ Mimarlık Fakültesi olarak kullanılmakta bu müthiş bina. Ayrıca Eski Eserler ve Anıtlar yüksek kurulu tarafından korunması gereken birinci sınıf tarihsel yapı olarak belirlenmiştir.

taskisla

 1. Osmanlı Bankası Müzesi-Salt Galata

Şimdilerde düzenlediği etkinliklerle sanat severlerin, muhteşem çalışma ortamı ve kütüphanesiyle de öğrencilerin ve sakince çalışmak isteyenlerin uğrak yeri olan Salt Galata Fransız asıllı mimar Alexandre Vallaury tarafından tasarlanmış ve Osmanlı Bankası olarak kullanılmıştır.

saltgalata

 1. Sümela Manastırı

Halk arasında “Meryem Ana” olarak da anılan ve 1923’e kadar hizmet veren manastır ile ilgili hala aydınlatılmamış bilgiler bulunmaktadır, kim tarafından ve o yıllardaki teknoloji ile Karadağ’ın eteklerindeki sarp kayalıklara nasıl bu kadar büyük bir yapı yapılmış bilemesek de mutlaka gidip bu müthiş eseri görmeniz gerektiğini biliyoruz.

sumelamanastiri

 1. Büyükada Anadolu Kulübü

Adalar’da ki muhteşem mimari yapılardan sadece bir kısmını almak istedik ve Anadolu Kulübü kesinlikle bunların içerisinde. Anadolu Kulübü Atatürk’ün teşvikiyle kurulmuştur ve Büyükada’da ki bina önceden İngiliz Yat Kulübüyken daha sonra Anadolu Kulübüne verilmiştir. İyi ki de verilmiş sen ne güzel bir binasın!

buyukadaanadolukulubu

 1. Anıtkabir

Büyük kurtarıcımızın anıt mezarı olmasından dolayı manevi olarak çok değerli olan Anıtkabir’in mimari değerini de göz ardı edemeyiz. Proje yarışmasına ilgi çok fazla olmuş ve farklı ülkelerden 49 proje yarışmış, sonuçta kazanan proje iki Türk mimar olan Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’ya aitti.

anitkabir

 1. TBMM Cami

TBMM Camisi Kompleksi Çinici Mimarlık tarafından tasarlandı ve 1995 yılında Ağa Han Mimarlık ödüllerine layık görüldü. Alışılmış cami görünümünden biraz daha farklıdır. Bir selvi ağacı ve iki balkon minareyi temsil ederken, alışılmışın dışında bir şekilde camide camdan kıble duvarı ve mihrap bulunuyor.

tbmmcami

 1. Sancaklar Cami

Sancaklar Cami Büyükçekmece’de bulunuyor. Mimar Emre Arolat tarafından Hz. Muhammed’e ilk vahyin geldiği Hira mağarasından esinlenerek tasarlandı ve dünya mimarlık festivalinden birincilikle döndü.

sancaklarcami

 1. Büyük Postane

İstanbul’un Sirkeci semtindeki PTT Merkezi ülkemizdeki en büyük postane binasıdır. Mimarı Vedat Tek’tir. 1958’den önce Radyoevi olarak da kullanılıyordu ancak sonrasında sadece posta ve telgraf işleri için kullanılmaya başlandı. Şimdilerdeyse Avrupa Yakası PTT başmüdürlüğü olarak hizmet veriyor ayrıca içinde bir PTT merkezi bir de küçük çaplı telekomünikasyon tarihimizi gösteren bir müze bulunmakta.

buyukpostane

 1. Mağlova Su Kemeri

İstanbulun Sultangazi ilçesinde yer alan ve Mimar Sinan’a kemerlerin efendisi unvanını kazandırmıştır.

maglovasukemeri

 1. Mimar Vedat Tek Evi

Belkide önünden çok geçtik ancak hiç dikkatimizi çekmedi, ya da her gördüğümüzde ne kadar güzel bir bina dedik ama hakkında bir bilgimiz yoktu. Evet, Nişantaşı Valikonağı caddesinde, Yekta Restoran’ın üzerindeki o muhteşem bina Türkiye mimarlık tarihinde önemli bir yere sahip olan mimar Vedat Tek’in kendisi ve ailesi için yaptığı ev.

vedattekevi

 1. B2 Evi

Han Tümertekin ve Mimarlar ofisinin 1999 yılında Çanakkale’de başladıkları proje sakin ve inzivaya çekilmek isteyen iki kardeş için bir hafta sonu eviydi. Ve 2004 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülüne layık görüldü.

b2evi

 1. Taut Evi

Hitlerden kaçan Alman mimar Bruno Taut tarafından Japon ve Türk mimarisini harmanlayarak yapılmıştır. Boğazdan geçerken hepimizin kafasının bir kere daha çevirip baktırır. Boğaz köprüsünün simgelerinden biri konumundadır.

tautevi

 1. İTÜ Merkezi Derslik Binası

2014 yılında Ulusal Mimarlık ödüllerinde İTÜ çifte gurur yaşadı, Ayazağa kampüsünün en merkezi yerinde olan MED’in projesini de İTÜ’lü öğretim üyeleri olan Prof. Dr. Hasan Şener ve Prof. Dr. Ahsen Özsoy yapmıştı.

itumerkeziderslikbinasi

25.İpekyol Tekstil Fabrikası

Yine bir Emre Arolat Mimarlık projesi 2010 yılında Ağa Han Mimarlık ödülünü alıyor.

ipekyolutekstil

 1. Studio Loft

Yerce Mimarlık ve ZAAS iş birliğiyle yürütülen proje 2017 yılında INSIDE(Dünya İç Mekan) Festivalinde Creative Re-Use ( Yaratıcı Yeniden Kullanım) alanında finale kalarak ülkemizi temsil etti.

studioloft

 1. Büyükada Rum Yetimhanesi

Büyükada’nın Hristo tepesinde muhteşem bir manzaraya sahip olan ahşap bina otel olarak inşa edilmiştir. Daha sonra Rum yetimhanesi olarak çok uzun yıllar kullanılmış ve Kıbrıs olayları zamanında bina kapanır ve daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tekrar patrikhaneye verir burayı. Ancak o günden beri kullanılmadığı için çok eskimiş ve harabeye dönmüştür bu muhteşem yapı.

buyukadarumyetimhanesi

 1. Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü

Osmanlı devletinin ilk elektrik santrali olan Silahtarağa elektrik santrali Bilgi Üniversitene tahsis edilmesi ile korunarak santralİstanbul’a dönüştürülmüştür. İçerisinde bir sürü farklı kültürel ve sanatsal etkinlikler yapılıyor şimdilerde.

santralistanbul

 1. Bodrumdaki Kızılağaç Evleri

Bodrumdaki yaygın, evlerin yan yana ve üst üste dizilmesinden daha farklı bir şekilde yapılmıştır bu evler. Evinizin bahçesinden manzara tarafına bakınca önünüzde hiç ev görmüyorsunuz. Tam bir huzur ve dinlenme mekanı bu evler!

kizilagacevleri

 1. Bosphorus City

Mehpare Evrenol tarafından tasarlanan MIPIM’de “En İyi Türk Projesi” olarak seçilen Türkiye’nin ilk temalı konut projesidir. Gerçekten de muhteşem!

bosphoruscity

 1. Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası

Sosyal medyada da sıkça kendinden söz ettiren bu yaya köprüsü Studio Evren Başbuğ mimarlık tarafından yapılıp İzmir’in ünlenen yapılarından oldu. Proje 2017 Dünya Mimarlık Festivalinde finale kalan 24 Türk projesinden biri. Gerçekten insan burada oturmaya, yürümeye, bisiklet sürmeye doyamaz ki!

izmir

 1. Beyazıt Devlet Kütüphanesi

1884’te İstanbul’da kurulan ve şuan İstanbul’un en büyük ve en eski kütüphanesi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde muhteşem mimari eserlerden biri. Özellikle Tabanlıoğlu Architects’in yürüttüğü yenileme çalışmasından sonra hem eski dokular korunmuş hem de birçok modern dokunuş eklenmiş. Gerçekten takdire şayan bir kütüphane olmuş. Hem de 7/24 açık!

beyazit

 1. Selçuk Ecza Genel Merkezi

Bir başka Dünya Mimarlık Festivalinde ödül alan Türk projesi ise yine Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından projelendirilen “Geleceğin Ofis Projesi” kategorisinde yer alan Selçuk Ecza Genel Merkez binası. Gerçekten de alışık olmadığımız bir ofis tarzı, dış görünüşü çalışma ortamından çok bir tatil köyünü andırıyor bizlere.

selcukecza

 1. Zorlu Center

2008’de Cityscape Dubai Architectural Awards “En İyi Planlanmış Proje” ödülünü almaya hak kazanan Zorlu Center içinde bulundurduğu ev,ofis konser ve etkinlik alanları, alışveriş ve yaşam merkezi gibi birbirinden farklı kullanım alanlarını içinde barındırarak bir ilk oldu. Dünyanın en önemli mimarlık ödüllerinden biri olan International Property Awards’da “Ticari Mimarlık Ödülü”ne layık görüldü.

kizkuesi

 

 1. Yalıkavak Alışveriş Merkezi

Bodrum Yalıkavak’ta bulunan bu yapı alışveriş merkeziymiş, karşıdan bakıldığında asla alışveriş merkezi gibi gözükmüyor. Bir yandan da o boğuculuğu ve alışılmışlığı ortadan kaldıran çok yaratıcı bir tasarım olmuş ki, zaten bu da ödüllü bir proje.

yalikavak

 1. Akasya Acıbadem

Mimar Mehpare Evrenol’a aynı yıl MIPIM’de “Halkın Seçimi” kategorisinde ikinci ödülünü aldıran projesi, Akasya Acıbadem. Hem dışarıdan hem de gezerken göz dolduran bir yapı.

akasya

 

 1. Safranbolu Evleri

Osmanlı döneminde, yumurta akından yapıldığı için depreme çok dayanıklı olduğu söylenen bu evlerde genellikle hali vakti yerinde aileler otururmuş.1998’de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınan bu beyaz evlerin hiçbiri birbirinin önünü kapatmaz. Haremlik ve selamlık iki bölümde yapılan ve gerek iç süslemeleri gerekse dış güzelliğiyle dikkat çeken bu evler en çok hepsi beraberken güzel gözüküyorlar.

safranbolu

 1. Kız Kulesi

Hepimizin hikâyesine aşina olduğu, hakkında birçok şey duyduğu, romantik evlilik tekliflerinin yapıldığı bir adres ve İstanbul’un siluetini oluşturan hatta hemen hemen İstanbul denince akılda ilk beliren resim Kız Kulesi. İlk yapılış amacı bir nevi deniz feneri olan Kız Kulesi çok çeşitli amaçlarla kullanılmıştır, en son 1992’ye kadar Denizcilik İşletmeleri içerisinde ara istasyon olarak değerlendirildi. O tarihten sonraki yenilenemeden sonra ise restoran, çeşitli davetlerin verilebileceği bir “adacık” olmuştur.

zorlu

 1. Bahariye Üçok Anaokulu

Çevreci çalışmalarıyla dikkat çeken Kadıköy belediyesi Bahariye’de Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvasını açtı. İnşaatından, altyapısına kadar her şey çevreye zarar vermeyecek şekilde planladı. Anaokulunun yağmur sularını toplayıp sulama ve tuvalet ihtiyaçları için kullanan bir bölümü olduğu gibi ısınma ve enerji ihtiyaçları da güneş panelleriyle sağlanıyor. Hem çocuklara bu bilinci kazandıracak hem de herkese örnek olacak çok güzel bir proje!

anaokulu

 1. Çamlıca Kız Lisesi

Muhteşem bir görünüşe ve manzaraya sahip olan Çamlıca Kız Lisesini defalarca Hababam Sınıfında izledik aslında.1. Milli Mimarlık Akımının öncüsü, gözümüzün aşina olduğu birçok yapının mimarı İTÜ’lü Mimar Kemaleddin’in yapılarından Çamlıca Kız Lisesi şuanda da Çamlıca Kız Anadolu Lisesi olarak kullanılıyor.

camlica

 1. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Dünyanın farklı yerlerinden birçok kelebek, böcek ve çeşit çeşit bitkinin bulunduğu bir bahçe. Aynı zamanda müze ve doğayla ilgili eğitimlerin yapıldığı alanları da mevcut, 385 dönüm alan üzerine inşa edilen bu kapalı bahçeyi listemize almamızın sebebi ise görünüşü. Yukardan bakıldığında tıpkı bir kelebek gibi gözüküyor.

konya

 1. Cumalıkızık Köyü

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle, halen yaşayan 5 “Kızık” köyünden biridir. Köyün içindeki evler hem görünüşleri hem de Türk aile yapısına uygunluğuyla insanların dikkatini çekti. Bu evlerin zemin ve birinci katları genellikle sokak döşemesine uygun taşlarla kaplanır, üzerine renkli bir şekilde evin geri kalan katı çıkılır. Genelde bu köyde evler iki ya da üç katlıdır.

cumalikizik

 

 1. İshak Paşa Sarayı

Topkapı Sarayından sonra yakın zamanda yapılmış en ünlü saray Ağrı’da bulunan İshak Paşa sarayıdır. Bir dağın yamacındaki tepeye kurulan saray Selçuklu sanatının özelliklerini taşır ve Osmanlı İmparatorluğunun Lale Devrinde ki son büyük yapılarındandır.

saray

 1. Kızkalesi

Kız kulesi gibi, denizin ortasında bir kale. Vaktiyle bir falcıdan kızının öleceğini öğrenen bir Kral’ın onu korumak için yaptırdığı rivayet edilir. Kızının bu kalede bütün kötülüklerden korunacağına inanır ancak kendi gönderdiği üzüm sepetine gizlenen yılan kızın ölümüne sebep olur. Bu hüzünlü hikâyesiyle ve asil duruşuyla görenleri büyüleyen bir görünüşü var bu kalenin.

kizkalesi

45. Tayyare Apartmanları

Mimar Kemaleddin’in Çapa Lisesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Konukevi, Edirne Garı gibi saymakla bitiremeyeceğimiz muhteşem eserlerinden bir tanesi daha, Tayyare apartmanları. Şuan iş yeri ve otel olarak kullanılan bina Bağcılar-Kabataş tramvayına binenlerin Laleli durağından geçerken dikkatini çeker o güzel yapısıyla. Eskiden kalma bir şey var çünkü bu binada.

tayyare

 

Neslihan Terzi

Sizin için mimariden dekorasyona birçok bilgiyi sunma gayreti içerisindeyim. Mutlu evlerde yaşamanız için ben de ufak katkılarda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Keyifli okumalar

2 yorum

 1. Emeğinize sağlık

  12 Nisan 2020, 18:26
  1. Teşekkür ederiz 🙂

   18 Nisan 2020, 22:40

Bizi Arayın