Ufak Dokunuşlarla Yapabileceğiniz Salon Dekoru Fikirleri

salondekorufikirleri

Salon, evde kişisel odalarımız haricinde en çok vakit geçirdiğimiz yerdir. Evlerimizin bizi günlük yaşamın sıkıntısından, stresinden ve yorgunluğundan kurtarmaktadır. Bu yüzden evimizdeki her şey yerli yerinde olmalıdır. Mutfağından salonuna kadar tüm dekor ve konfor bize uygun olmalıdır. Aksi takdirde evden istediğimiz verimi alamayabiliriz. Eski Türk kültüründe salonların önemi çok büyüktür. Hatta günümüzde eskisi kadar sık karşılaşmasak da eski Türk kültüründe misafir salonu diye bir kavram vardır. Bu odanın dekorundan konforuna kadar her şey özenle seçilip bezenmiştir. Ayrıca salon konuklarımıza evimiz hakkında birtakım görüşler uyandırdığı için ekstra özenle dekore edilmiştir diğer odalara göre. Salon bir evin dışa açılan yüzüdür dersek yanılmayız.

Eskiden yani tasarımlar bu kadar gelişmemişken hemen her salon aynı şekilde dekore edilmişti. Fakat artık günümüzde çoğu şey değişmiştir. Evimizin parçalarının dekorları da bunlardan nasibini almıştır. Eskiden misafir salonları ayrıyken kendi salonlarımızı ve misafir salonu ayrı ayrı dekore etmek hiç de zor değildi fakat günümüzde artık neredeyse her evde ikisi birlikte kullanıldığı için tek şekilde dekore etmek zorunda kalıyoruz. Salonumuzu hem kendimize göre dekore etmek istiyoruz öte yandan misafirlerimiz için de dekorlar eklemek istiyoruz bu yüzden dekor işleri biraz uğraştırmaktadır. Bu yüzden salon dekoru önemli bir konu haline gelmiştir. Bu yazımızda salonlarınıza ufak dokunuşlarla yapabileceğiniz salon dekoru fikirlerinden bahsedeceğiz. Fakat öncesinde üzerinde durulması gereken nokta şudur ki salon dekoru nasıl olmalıdır? Bizde bu konuda sizlere önemli ipuçları aktaracağız.

Salon Dekoru Nasıl Olmalı?

Salon dekoru denince akla ilk gelenlerden birisi mobilyalardır. Mobilya gerek çok yer kaplaması gerekse gözümüze gözüken ilk şeylerden birisi olduğu için mobilya seçimi salon dekoru konusunda önemli bir yer işgal etmektedir. Mobilya seçiminde üç önemli husus vardır: Renk, ebat ve temaya uyumu. Mobilyaların ebatı genelde diğer dekor ürünlerine oranla büyük olduğu için renk konusunda diğer dekor ürünlerine renk konusunda mutlaka uyum sağlamalıdır. Ebat ise mobilya seçiminde önemli olan bir diğer husustur çünkü odanızın ölçülerine göre çok küçük veya büyük gelecek bir mobilya tüm dekor fikrinizi mahvedebilir. Tema uyumu ise aklınızdaki dekor fikirlerine bağlı olmakla seçilir. Örneğin aklınızda nostalji temalı bir salon dekoru fikri varsa yeni mobilya tasarımları büyük ihtimal fikirlerinizle uyuşmayacaktır. Odanızın şekline uygun ev mobilya örnekleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Renk konusu sadece mobilyalarla kısıtlı değildir. Salon içerisinde bulunan en ufak şeyin rengi bile genel temanızla uyuşmalıdır. Genellikle küçük diye rengine dikkat edilmeksizin kullanılan dekor eşyaları özellikle dikkat çekmektedir. Renklerin diğer önemli bir etkisi ise salonunuzda oluşturmak istediğiniz atmosferde başrol oynar. Ferah ve sade bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız ona göre renkler seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca eğer salon dekoru fikri oluşturmaya nereden başlamanız gerektiği konusunda kararsız iseniz duvar renginden başlamak sizler için en doğrusu olacaktır. Çünkü duvar renkleri genel temayı oluştururken aklınızda daha iyi şekilde canlanmasını sağlayacaktır. Salon dekorunuzda kullanacağınız boya rengi ve fiyatları için hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Ufak Dokunuşlarla Salon Dekoru Nasıl Yapılır?

Eğer salonunuzda ufak dokunuşlar yapmak istiyorsanız öncelikle salonunuzdaki küçük dekor ürünlerinizden başlamalısınız. Bunun yararı sizlere esnek seçim olanakları sunarken maddi açıdan da kolaylıklar sağlamasıdır. Bu küçük dekor ürünlerine verilebilecek en kolay örnek yastık ve minderlerdir. Üzerinde kullanacağız mobilyanın ve arkasında duran duvar rengine uygun bir şekilde istediğinizi seçebilirsiniz. Böylelikle salonunuzun atmosferi değişirken yenilik size kendinizi iyi hissettirecektir.

Özellikle yeni yeni moda olan salon tasarımlarında tablolar sıklıkla yer almaktadır. Odanızda oluşturmak istediğin atmosfere ve temaya göre bir tablo seçmek yine size istediğiniz değişikliği sunacaktır. Ayrıca tablo şart değildir dilerseniz içini doldurduğunuz çerçeveyi de salonunuzda kullanarak salonunuza şıklık katabilirsiniz. Sadece salonla sınırlı kalmayıp evinizin her yerinde kullanabileceğiniz diğer bir dekor ürünü ise aydınlatma ürünleridir. Aydınlatma ürünleri de diğer dekor ürünleriyle ve temanızla uyum içerisinde olmalıdır. Salon dekoru konusunda koleksiyoncuların özellikle en sevdiği dekor ürünü raftır. Çünkü istediğiniz eşyalarınızı, koleksiyonlarınızı orada sergileyebilirsiniz. Rafları dekoratif kullanmak için illa koleksiyoncu olmanıza gerek yoktur. Okuduğunuz kitapları da koyabilirsiniz. Eğer kitaplarınızı da koymak istemezseniz raflarınızın içerisine göre uygun dekor ürünleri koyup onları da dekora dahil edebilirsiniz. Evinize uygun ev dekorasyon ürünleri rehberi yazımız da size bu konuda yardımcı olacaktır.

Göz Alıcı Salon Dekoru Örnekleri

Salon dekoru ve ufak dokunuşlarla salonunuzu nasıl güzelleştirebileceğinize değindik fakat bu anlattıklarımız tek başına yetmeyecektir. Salonunuza ufak da olsa değişiklikler yapabilmeniz için öncelikle son halini almaya yakın bir salonunuz olmalıdır. Salonunuzu değiştirmek istiyorsanız ve halen aklınızda yeni salon dekoru hakkında fikir yoksa telaşlanmayın. Şimdi sizlere hem direkt uygulayabilmeniz hem de aklınızda fikir oluşması için birtakım gerek modern gerekse nostaljik salon dekoru örnekleri sunacağız.

Yukarıdaki iki farklı salon örneği günümüzde moda olan ve yükselişi hızla artan minimal salon dekorasyonlarıdır. Minimalizimde her şey sadelikten geçer. Bunun için her şeyi sade seçmelisiniz. Sadeliğe ve konseptinize uymayan en ufak şey dekorasyonunuzu mahvedebilir. Fakat sadelik ana tema olmasına rağmen renk konusunda bunun dışına çıkabilirsiniz. Soldaki fotoğrafta genel olarak gri, siyah ve beyaz tema üzerine kurulan bir salona sarının tonlarında minderler ile biraz canlılık katılmıştır. Aynı şekilde sağdaki fotoğrafta ise televizyon ünitesinin bazı yerleri mavi tonlarıyla canlılık katılmaya çalışılmıştır.

Salon dekorunda duvarların öneminden bahsetmiştik. Duvar rengi önemlidir. Salon dekorasyonunuzu duvar renginizle güzelleştirebilirsiniz. Az önce bahsettiğimiz gibi tablo veya raflarla hatta her ikisini de kullanarak bu güzelliği taçlandırabilirsiniz. Günümüzün moda olan salon dekorlarında duvarlar genellikle raflarla veya tablolarla tamamlanıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi salon dekoru konusunda aydınlatma ürünleri de etkili bir şekilde kullanılabilir. Aydınlatma konusunda genellikle dekor konusunda çok dikkatli olunsa da atlanan bir kısım vardır o da şu ki aydınlatma seviyesidir. Aydınlatma seviyesi iyi ayarlanmalıdır.

Yukarıdaki fotoğraftaki salon ise normalde son derece sadedir fakat önerdiğimiz gibi tablo, minder ve aydınlatma ürünleri ile güzel bir hal almıştır. Ayrıca geniş salon dekorlarında sehpalar, masalar da dekorda tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Böylelikle salonunuz dolu gözürken dekorunuz daha güzel gözükecektir. Sehpanızı mobilyalarınızla veya diğer büyük dekor ürünlerinizle birlikte de kombinleyebilirsiniz.

Bizi Arayın