Ünlü Yabancı ve Türk Mimarlar ve Eserleri

 

 

Yurt içinde ve yurt dışında güzel eserler vererek gözlerimizi şenlendiren ve bir o kadar da dünyaya estetik katan mimarların varlığı hepimizi heyecanlandırabiliyor. Etrafımızda gördüğümüz başarılı eserleri kimin yaptığı da bazen bizi bir o kadar heyecanlandırabiliyor. İşte biz de Evde Mimar olarak bu içeriğimizde dünyanın dört bir yanından ünlü mimarlar ve beraberindeki ilginç mimari projeleri sizler için açığa çıkarıyoruz. Farklı bakış açılarına ve enfes estetik zevklere bu içeriğimiz özelinde hazır olabilirsiniz.

Dünya Çapında İsim Yapmış Ünlü Mimarlar

 1. Mimar Sinan

selimiyecamimimarsinan

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarı olan Mimar Sinan ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde eşi benzeri olmayan ve bundan sonra da olması pek mümkün görünmeyen eserleri hayata geçirmiştir. Edirne’de bulunan muhteşem eser Selimiye Camii ve Bosna’daki Mostar Köprüsü Mimar Sinan’ın dünya çapında bilinen eserleri arasında yer almaktadır.

 1. Frank Lloyd Wright

selaleevimimarfrank

Doğal manzaralı ve bir o kadar da organik yapıdaki eserleri ile isim yapmış olan Frank Lloyd Wright, eğitim almadan dünyanın en ünlü mimarları arasına girmiş özgün bir kişidir. Şelale evi olarak bilinen evi de tasarlayan Wright, doğanın içine yerleştirilmiş örnek bir yapı ortaya koymuştur. Bununla birlikte Fallingwater Residence, New Yorkt da bulunan The Guggenheim Müzesi de mimarın önemli eserlerinden birkaçıdır.

 1. Leoh Ming Pei

louvremuzesi

İsminden anlayacağınız gibi kökleri uzak doğuya dayanan bu mimar, Amerika’da mimarlık eğitimi almış bunun yanında doğu ile batının eşsiz birleşmesini eserlerinde yansıtmaya çalışmıştır. Colorado’da bulunan Atmosfer Araştırmaları Merkezi Pei için ismini duyurduğu ve önemini bir kat daha arttırdığı önemli yapılar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Paris’e gidenlerin fotoğraf çektirmekten kendini alıkoyamadığı Le Grand Louvre da mimarın eserleri arasında yer almaktadır.

 1. Zaha Hadid

zahahadidbinalari

Bayan mimarlar arasında yer alan Zaha Hadid, dünyanın önemli mimarları arasında gösterilmektedir. Mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Pritzker ödülüne layık görülen ilk bayan mimar olan sanatçı, Guangzhou’da bulunan Opera evi mimarın en çok sevilen eserleri arasında yer almaktadır.

 1. Frank Gehry

dansedenevpragmimari

Frank Gehry, kendi tarzı ile mimarlık dünyasında fark yaratan vizyoner bir kişidir. Özellikle sabit olmayan tasarımları, kıvrımlı yapıları sevmesi nedeni ile kendi ekolünü oluşturmayı başarmıştır. Los Angelas da bulunan Walt Disney konser alanı, Prag’da bulunan Dans Eden Ev dünya çapında ses getiren eserleri arasında yer almaktadır.

 1. Renzo Piano

renzopianobinasi

Dünyanın en etkili isimlerinden biri olan mimar, Londra’da bulunan The Shard binasını yapmıştır. Aynı zamanda birçok iş merkezi ve binaya da hayat veren mimar dünya çapında ün kazanmıştır. En bilinen eseri ise New York Times binasıdır.

 1. Moshe Safdie

moshasafdiebinasiilginc

Azteklerin o muhteşem yapılarını kendine ilham kaynağı yapan mimar, dünyanın pek çok yerinde eserler vermiştir. Kanada Ulusal Müzesi ve Khalsa Mirası Anıtı onu kendine has üne kavuşturan yapılardan yalnızca birkaçıdır.

 1. Jean Nouvel

jeanneuveleserleri

Jean Nouvel de aynı Zaha Hadid gibi Pritzker ödülüne layık görülmüştür. Paris’te bulunan Arap World Instıtute bilinen en ünlü eseridir. Kendine has tarzı ile birçok başarılı yapıya da imzasını atmıştır.

 1. Ludwig Mies Van Der Rohe

vanderroheeserleriveyapilari

Ludwig Mies Van Der Rohe, kendine has tarzını yaratan önemli mimarlardan biridir. Minimalist tarzın ilk büyük mimarlarından biri olan üstad, cam ve çeliğin eşsiz uyumundan faydalanarak harika eserler sunmaya devam etmiştir. Almanya Berlin’de bulunan Yeni Ulusal Müze, Barcelona Pavillion, mimarın önemli yapılarından yalnızca birkaçıdır.

 1. Philip Johnson

camdanevphilipmimar

Aynı Frank Lloyd Wright gibi doğayı seven ve eserlerinde yansıtan mimar, kendi ismini Connecticut Camdan Ev ile duyurmayı başarmıştır. Almanya’da bulunan Philip-Johnson Evi, California’daki Radyo Televizyon Müzesi mimarın ayrıca bilinen eserleri arasındadır.

 1. Tom Wright

dubaibinasimimari

Dubai’de bulunan ve “acaba bunu kim yaptı?” dedirten eserin mimarı olan Tom Wright, Burj Al Arab’ı oluşturmuştur. Buradaki tarzı ve işine olan hakimiyeti sebebi ile sektörde fark yaratmayı başarmıştır.

 1. Norman Foster

normanfosterbinasiingiltere

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de bir evi dizayn eden mimar, İngiltere’nin ve aynı zamanda dünyanın en bilinen mimarlarından biridir. Çelik ile birlikte kurguladığı dekorasyon aklı sektörde oldukça fazla takdir edilmektedir.

 1. Daniel Libeskink

danielbilenskeseriilginceser

Kendisi global dünyanın bir eseri olan mimar, Polonyalı Yahudi bir ailenin evladı ama aynı zamanda bir ABD vatandaşıdır. Kendi kültürünü eserlerine de yansıtan mimar için sanatçı ve sahne tasarımcısı demek yanlış olmaz.

 1. Anton Gaudi

lasagradafamiliamimarieseri

Dünyanın en ünlü mimarlarından biri olan Gaudi, Barcelona’da bulunan La Sagrada Familia adındaki muhteşem binanın tasarımcısıdır. Bu eser onun başlıca eseri olup bitişini göremeden hayata gözlerini yummuştur. Katalan mimarın başlattığı binanın tam olarak bitişi ise hala gerçekleşmemiştir.

En İyi veya Ünlü Türk Mimarlar

Mimar Sinan’ın önderliğindeki Türk mimarları günümüzde de güzel eserler vermeye devam ediyorlar. Özellikle kültürümüzün mirasını binalara yansıtan mimarlarımız dünya çapında da güzel işler gerçekleştiriyorlar. Biz de bu bölümde size en iyi Türk mimarlar ve eserlerini anlatmaya çalışacağız.

1. Vedat Tek

vedattekmimar

Osmanlı’nın son dönemlerinde ve beraberin Cumhuriyet’in ilk yıllarında ülkemizin yeniden yapılanmasında başrol oynayan Vedat Tek, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden kabul edilir. Ülkemizin en güzide eserlerinden biri olan Haydarpaşa İskelesi Vedat Tek mimarisidir. Ankara Palas da ayrıca mimarın tasarladığı binalardan biridir.

2. Balyan Kardeşler

mimarbalyankardesler

18.ve 19. Yüzyıllarda Türk mimarisine yön veren Balyan Kardeşler, İstanbul’un sulietini belirleyen Beylerbeyi Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı bu mimarların eserleri arasındadır.

3. Ali Talat Bey

alitalatbey

Binlerce insanın her gün gelip geçtiği Üsküdar İskelesi ve Beşiktaş İskelesinin mimarisi Ali Talat Bey’e aittir. Aynı düzlemde bulunan Kuzguncuk İskelesi de mimarın eserleri arasında yer almakta, mimar aynı zamanda Osmanlı döneminin son yılları ve Cumhuriyet’in başlarında eserler vermeye de devam etmiştir.

4. Mimar Kemaleddin

mimarkemaleddinparasi

20 Türk lirasının arkasında görseli bulunan Mimar Kemaleddin, Birinci Ulusal Mimari Akımı’nın öncüleri arasında yer almaktadır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında eserler veren mimar, günümüzde de hizmet veren birçok türbe ve okul binasını tasarlamıştır. Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası mimarın eserleri arasındadır.

5. Emre Arolat

emrearolatturkmimar

Günümüzde de yaşayıp listemizde yer alan tek Türk mimardır. Modern tarzı ve Türk mimarisini yaşatması sebebi ile fark yaratmaktadır. Birçok otel ve havalimanının bizzat mimarı olarak günümüzde ses getirmeyi başarmıştır.

Ünlü Mimarların Sözleri

Mimarlardan alacağımız çok fazla ilham var. Her biri uzun yıllar boyunca uğraştıkları bu meslek ile ilgili özlü sözler türetmişler. Biz de sizler için bu sözlerin bazılarını elimizden geldiğince iletmeye çalışacağız.

Frank Ghery: “Benim için her gün yeni bir şeydir. Her projeye ilk yaptığım projeymiş gibi bir güvensizlikle başlarım. Ter dökerim, bir yola doğru giderim ve çalışmaya başlarım, nereye gittiğimden emin olmadan. Eğer nereye gittiğimi bilseydim, bu işi yapamazdım.”

Leonardo da Vinci: “Resmettiğimiz her şeyi doğadan seçmeliyiz ve doğadan en güzel şeyleri almalıyız.”

Walter Gropius: “Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.”

Louis Kahn: “Güneş binaya çarpana kadar binanın ne kadar muhteşem olduğunu bilmiyordum.”

Le Corbusier: “Uzman, artık düşünmeyi bırakmış olan adamdır. Sadece bilir.”

Glen Murcutt: “Bir iş yaratmıyoruz, ben bizim birer kaşif olduğumuza inanıyorum.”

emlakcepbanner

Gayrimenkul talep platformu olan Emlak Cep ile siz de aradığınız ev için öneriler alabilirsiniz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

7 yorum

 1. Emek vermissiniz, odevimde kullandım. Harika bir kaynak 🙂

  23 Ocak 2018, 10:29
  1. Çok sevindim. Umarız yüksek notlar almışsınızdır.

   23 Ocak 2018, 19:40
 2. çok güzel ödevime yardımcı oldu.

  12 Şubat 2018, 14:36
  1. Ödevlere yardımcı olması bizi oldukça mutlu ediyor. Yorumunuz için teşekkürler.

   12 Şubat 2018, 19:24
 3. Teşekkür ederiz , ama keşke daha geniş kapsamlı bilgiler içerse.. 🙂

  5 Mart 2018, 11:07
  1. Bilgiler konusunda güncellemeler yapacağız. Geri bildiriminiz için çok teşekkür ederiz.

   5 Mart 2018, 11:34
 4. HARİKA TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK AMA ÇOKKK

  14 Mart 2018, 17:59

Bizi Arayın