Ustasından Mutfak Dolabı Montajı Nasıl Yapılır?

Evinize çok beğenerek hazır bir mutfak dolabı almış olabilirsiniz. Peki mutfak dolabı montajı hakkında ne biliyorsunuz? Eğer cevabınız bilmiyorum ise ve kafanızda ”Mutfak dolabı montajını nasıl yapmalıyım?” diye bir soru var ise doğru yerdesiniz. Evde Mimar ekibi ustalarıyla birlikte işinizi kolaylaştırmak için size pratik yöntemler sunduk.

bannermimar-03

Mutfak Dolabı Montajı Sırasında Gerekli Malzemeler

Mutfak dolabınız her ne kadar hazır olursa olsun montaj için gerekli malzemeler özel yapım dolapların montajı için gerekli olanlardan pekte farksız sayılmaz. Sizler için bu alet ve gereçleri listeledik.

 • Matkap (Şarjlı veya kablolu)
 • Denge terazisi
 • Kurşun kalem
 • Metre
 • Vida (Duvara monte için 6×60; birbirine bağlamak için 3×50 önerilir.)
 • Çekiç

Bu araç ve gereçler mutfak dolabı montajı için yeterli olacaktır.

Mutfak Dolabı Montajı Aşamaları

Mutfak dolabı montajı her ne kadar usta işi olsa da alınan hazır dolaplar kendi başınıza da kurabileceğiniz kadar pratiklik sunarlar. Ustalarımız ile birlikte sizlere en kolay ve pratik bir şekilde mutfak dolabı montajının nasıl yapılacağını aktarmaya çalışacağız.

1. Adım: Duvarı İşaretleyin

Kurşun kalemi ile yapacağınız bu işlem için bilmeniz gereken bir kaç şey var. İlk olarak denge terazisi ile dengenin en yüksek olduğu noktayı bulmalısınız. Standart olarak ölçüler şu şekildedir;

 • Alt dolap 90 cm
 • Tezgah arası 60 cm
 • Üst dolap 80 cm

Yine de aldığınız dolabı ölçmelisiniz. Daha sonra dengenin en yüksek olduğu yeri bulduktan sonra metre yardımıyla alt dolap, tezgah arası ve üst dolabın başlangıç ve bitiş noktalarını çizin.

2. Adım: Üst Dolapları Yerleştirme

Bu adıma başlamadan önce dolaplarınızın yerine uyup uymadığını vidalama işlemi yapmadan deneyin. Üst dolabı destekleme ve kaldırma konusunda yardıma ihtiyacınız olacaktır. Dolaba denge terazisini yerleştirerek düzgün olmasını sağlayın. 6×60 vida ile dolabı üst tarafından başlayarak vidalayın. Size önerimiz en az 4  vida kullanmanızdır. Dolabın dengesini alırken yanınızda ince tahta parçaları bulundurun. Arkasına yerleştirmeniz gerekebilir.

3. Adım: Alt Dolapları Yerleştirme

Daha önce yerin en yüksek denge olan bölümünü bulmuştuk. Burada yapmamız gereken dolabı en yüksek dengeli yerden montelemektir. Ancak dolabı monteleyeceğimiz yerde priz girişi varsa bunun yerini belirlememiz ve priz alanını açmamız gerekecektir. Aksi takdirde monte işlemi sonrasında bu zor olacaktır.

Dengenin en yüksek olduğu yerden dolabı montelerken altta boşluklar kalabilir. Burada yine imdadınıza küçük tahta parçaları yetişecektir. Yer ile dolap arasına sıkıştırarak rahatlıkla alt dolaplarınızı da monteleyebilirsiniz.

4. Adım: Tezgah Üstlerini Yerleştirme

Bu adımı eğer tezgah yerleştirecekseniz dikkatlice incelemelisiniz. Daha önceden aldığınız tezgahı kendinizin kesmesi zor olacaktır. Bu nedenle tezgahı alırken dolap ölçülerinizi belirtmelisiniz. Lavabo yerini de ayrıca belirtmeyi unutmamalısınız. Daha sonrasında tezgahı dolaba montelerken tezgahı delmeyecek kısalıkta vida ile tutturmanız önemlidir. Eğer uzun bir vida olursa tezgahınızı zedeleyecek ve zarar verecektir.

5. Adım: Lavaboyu Yerleştirme

Tezgahınız kendinden lavabolu veya hazır bir şekilde takılı gelmediyse ilk olarak lavabo boşluğunun etrafına dolgu yapın. Daha sonra yerleştirin ve etrafınıda doldurun. Bu dolgu işlemini şeffaf slikon ile yapabilirsiniz.

6. Adım: Dolap Kapakları

En son adıma gelmiş bulunmaktayız. Bu adımda dolap kapaklarını doğru yere matkap ile montelemelisiniz. Kapakların üzerine kulplarını da taktığınızda işleminiz tamamlanmış olacaktır. Artık dolaplarınız kullanıma hazır.

Evde Mimar ekibi olarak mutfak dolabı montajı nasıl yapılır size en basit şekliyle aktarmaya çalıştık. Her hangi bir sorunuz veya desteğe ihtiyacınız olduğunda her zaman sizin yanınızdayız.

İlginizi çekebilir : En Güzel Beyaz Mutfak Dolabı Modelleri

Merve Ilgaz

Ev dekorasyonu ve ev düzenlemesi ile ilgili kendimin ilham aldığı örnekleri ve modelleri sizlere içerik halinde sunmaya çalışacağım.

4 yorum

 1. Bir marangoz olarak içeriğinizi çok faydalı buldum. Elinize sağlık

  4 Eylül 2019, 14:59
  1. Teşekkürler 🙂

   4 Eylül 2019, 15:00
 2. Yıllardır mütahitim bu zamana kadar bir çok firmayla çalıştım; gerek kalite, dizayn, fiyat gerçekten çok iyi çok memnunum sizden çok teşekkür ederim.

  4 Eylül 2019, 16:34
  1. Sizin için her zaman buradayız 🙂

   5 Eylül 2019, 22:10

Bizi Arayın