Uzmanından Ahşap Mobilya Koruma Yöntemleri

Kaliteli ahşap mobilyalar uzun yıllar boyunca kullanılabilir ve genellikle nesilden nesile geçmiş ailelerin en değerli bir yadigarıdır. Ama ne olursa olsun en yüksek kaliteli ahşap bile, eğer uygun şekilde bakımı ve koruması yapılmazsa çizilme ve aşınmayla karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca evinizde bulunan mobilya ve eşyaların ahşap çeşitleri de bilmeniz gerekenler arasında. Yeni ahşap bir mobilya alırken, temizlik ve bakım talimatlarını edinme şansına sahip olabilirsiniz fakat evinizde bulunan o değerli mobilyalarımız için neler yapmalıyız?

mimari-gorsellestirme-banner

Ahşap Mobilyalarınızı Koruyun

Mobilyanız üzerinde ısı hasarından ve oluşabilecek halkalardan korunmak için daima bardak altlığı kullanın. Ahşap mobilyanız eğer bir yemek masası ise yiyecek ve içecek dökülmelerinden korumak için masa örtüsü kullanmayı unutmayın. Güneş ışığının etkisi ve aşırı sıcaklık ahşabınızda solmalara sebep olacaktır. O yüzden mobilyanızı güneş ışığını günün tüm saatinde alan pencere önlerine ya da şömine ve soba tarzı ısı yayan materyallerin önüne koymayın.

Ahşap Mobilyalarınızın Sık Tozunu Almayın

Ahşap mobilya ve aksesuarlarınızın tozunu almaktan kaçının. Ahşabınızın hasar görmemesi için her zaman pamuklu veya mikrofiber gibi yumuşak bezler ile silin. Asla çok amaçlı temizleyiciler kullanmayın; bunlar cilaya zarar verebilir. Çok kirli veya yapışkan bir yeriniz varsa, yumuşak bir bulaşık deterjanı içeren bir bezi suya batırın. Mümkün olduğu kadar sıkın ve alanı yavaşça silin. Sadece su içeren nemli bir bezle durulayın, ardından derhal yumuşak kuru bir bezle silin.

 

Çoğu cila ve sprey, taze ve parlak bir görünüm elde etmek ve ahşabınız için bir miktar koruma sağlamak için petrol ürünleri veya silikon yağı içerir. Bu yüzden çok fazla ürün kullanmamaya dikkat edin.

Mobilyalarınızda Aşınma ve Yıpranmayı Tedavi Edin

Ahşap mobilyalar ne kadar iyi bakarsanız bakın bazen hasar görebilir. Eğer hasar cilalar veya rötuş çubukları ile işlenemeyecek kadar genişse daha sert bir şeye başvurmanız gerekebilir. Hasar görmüş mobilyaların bir parçasının boyanması, içine yeni bir hayat verir ve ona birkaç yıl daha iyi verir.

Ahşaba oyulan derin çizikler için ahşap ve dolgu malzemeleri veya ev ve inşaat mağazalarında bulabileceğiniz renkli bir dolgu mum çubuğu kullanın. Tek bir kalın katmandan ziyade birkaç ince katmanla uygulayarak parçanızın rengiyle mümkün olduğunca yakın eşleştirin.

Ahşap Mobilyalarınızı Yeniden Yağlayın

Ahşap mobilya aşırı kuru hale gelirse, yeniden yağlamanız gerekebilir. Yağ Sabunu veya uygun başka bir temizleyici ile temizleyerek başlayın. Mobilya yağınızı uygulayın ve ahşabın içinde yaklaşık 15 dakika bekletin. Koruyucu bir kaplama uygulayacaksınız, devam etmeden önce mobilyalarınız üzerinde 24 saat boyunca kalmasını sağlayın. Yüksek oranda yağ içeren ürünler parmak izlerini göstererek yüzeyin lekelenmesine neden olur. Tozu çeken ve çeken saf zeytinyağı ile parlatmaktan kaçının.

 Mobilyalarınıza Gerektiğinde bal mumu uygulayın

Kaplamaya bağlı olarak, bazı mobilyalar bal mumu koruyucu bir kaplamaya sahip olabilir. Bu parçalar yaşlandıkça, sürekli koruma için yüzeyi tekrar mumlamak gerekebilir. Yüzeyi her zaman ince çelik yünle silin, sonra kalıntıları gidermek için yumuşak bir bezle silin. Bir kat bal mumu uygulayın ve hafif bir basınç kullanarak çıkarın ve yüzey yumuşaklaşıncaya kadar yumuşak bir bezle parlatın. Bal mumu sert bir yüzey ve uzun süreli koruma sağlar, bulaşmaz ve spreylerden veya cilalardan daha dayanıklıdır.

Özellikle mobilya için yapılmış macun veya sıvı bal mumu kullanın. Kullanıma bağlı olarak, pasta mumu cilaları iki yıl kadar sürebilir. Sıvı bal mumu uygulanması daha kolaydır ancak daha ince bir kaplama bırakır; macun mumundan daha sık uygulanması gerekebilir.

Ahşap Kokusunu Taze Tutun

Bazen eski parçalar hoş olmayan bir koku yaratabilir. Kokuyu emmek için yüzeye pudra veya kabartma tozu dökün.

Ahşap Mobilyalarınızda Oluşan Sert Lekeleri Çıkarın

En iyi çabalarınıza rağmen, bazen lekeler kaçınılmaz olur ve güzel ahşap mobilyalarınız size üzüntü yaratır. Ne tür bir lekeniz olursa olsun, mümkün olan en kısa sürede temizlediğinizden emin olun. Ne kadar uzun süre bekletirseniz, lekeyi çıkarması o kadar zor olacaktır.

Su hasarından kaynaklanan koyu lekeler için, lekeyi sirke batırılmış bir bezle silin. Kir tabakalarının giderilmesinde ilk adım olarak, bir yağ sabunu ve su kullanın. Durulayın ve iyice kurulayın.

Ahşap mobilyalarınıza uygun şekilde özen göstermek zor ve hatta zaman alıcı değildir.Sadece belirli noktalara dikkat ettiğinizde mobilyalarınız size hatıralarınızı eski günlerdeki gibi hissettirecek ya da evinize aldığınız ilk günün heyecanını verecektir. Evde mimar olarak size ahşap mobilyalarınızı koruma ve onarma hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ahşap mobilyalarınız ve ahşap ev dekorasyonu hakkında bilgi almak isterseniz Evde Mimar sayfamıza bekleriz.

Seray Tuğcu

Dünyadaki yeni dekorasyon trendlerini takip ederek sizlerin de haberdar olmanızı ve evinizde uygulayabilmenizi sağlayacak öneriler ile yazılarımla yanınızda olmaya devam edeceğim.

Bizi Arayın