Uzmanından Boya Badana İçin Renk Önerileri

Evinizin her odasında ayrı bir enerji, ayrı bir tarz yaratmak isteyebilirsiniz. Eviniz sizin yaşamınızın büyük bölümünü geçirdiğiniz alandır ve bunu da elinizden geldiğince güzel bir duvar boyası ve dekorasyon ile tamamlamak istersiniz.

İstekleriniz bir kenarda dursun. Eviniz sizin için büyük mü, küçük mü, güneş ışığı alıyor mu, karanlıkta kalan odalarınız var mı?  Bu analizleri iyi yaparsanız, isteklerinizle analizinizin paralelinde evinizde istediğiniz enerjiyi yakalayabilirsiniz. Diğer yandan bütçenizin de evinizde yaratmak istediğiniz enerji ile paralel olmasına dikkat edin.

Biz de sizin aklınıza takılan sorulara cevap bulmaya çalıştık. Size uzmanından boya badana için çocuklu aile evi, güneş alan ev, karanlık evler için boya badana önerileri, mobilya rengine göre duvar boyası örnekleri, mobilya renk önerileri, renklerin birbirleri ile uyumu, odalarda ve salonda kullanılması gereken renkler, ev kapıları, sade tasarımlar için renk önerileri ve evi mobilya almadan önce mi aldıktan sonra mı boyatma gibi sorular derledik. Videomuzu mimarımızdan dinleyebilirsiniz.

Peki uzmanından boya badana önerilerinin nasıl olduğuna ayrıntılı bakmaya başlayalım.

Boya Badana İçin Zevklerinizi Belirleyin

Öncelikle evinizi güzelleştirmeye kendinizi tanımaktan başlayın. Mesela minimalist bir insan mısınız? Nasıl zevkleriniz olduğunu bildiğinizde evinizde değişiklik yapma isteğiniz bile azalacaktır.

Her Odada Aynı Renk Mi Kullanılmalı?

Her odada aynı renk ya da farklı renkler kullanmak tabi ki kişiden kişiye değişen bir kavramdır ama burada önemli olan faktör kişinin yaş sınıfıdır. Çocuğunuzun gelişim süreci için, onun hayal dünyasının uçsuz bucaksız olması önemlidir. O yüzden sade tasarımlardan ziyade, renkli duvar boyalarını seçmeye özen gösterin. Boya çeşitleri de bu konuda önemlidir. Sedef boya mı kullanacaksınız, İtalyan boya mı, yoksa silinebilir boya mı kullanmanız gerekiyor bunu saptamanız lazım. Bizim size tavsiyemiz silinebilir boyalar kullanmanız lazım çünkü çocuklarınız duvarlara çeşitli resimler ve yazılar çizeceklerdir.


Ayrıca ev boyama için renklerinizin seçimini çocuklarınıza bırakın. Çocuğunuzun istediği rengi seçmesine izin verin. Onu daha açık pastel tonlu duvar boyalarına yönlendirebilirsiniz. Yaptığı resimleri duvarına asmak isteyecektir. Koyu bir duvar rengi olursa çocuğunuzun çizdiği resimlerden ziyade duvar boyasının rengi göz önüne çıkacaktır.

renkonerileriinfografik

Eviniz Büyük Mü Küçük Mü?

Eğer eviniz büyükse duvarlarınızda istediğiniz renk ile beraber dekorasyonda bolca kullanacağınız eşyalarınız olabilir. Hatta duvarlarınızda beğendiğiniz sedef boya kullanmak da evinize ayrı bir hava katabilirsiniz.

küçük salon

Eğer eviniz küçükse çok koyu renkler kullanmamaya gayret gösterin. Küçük evler için koyu renkler evinizi olduğundan daha küçük gösterecektir. Evinizi olduğundan büyük göstermek için de göz yanılsaması yaratmak için bolca ayna kullanabilirsiniz.

Salonunuz Güneş Alıyor Mu?

Salonunuz güneş alıyorsa ve büyükse istediğiniz renkleri kombinleyebilirsiniz. Eğer salonunuz küçükse ve güneş almıyorsa koyu renkler kullanmamaya özen gösterin.

gri renk

Bunun yerine beyaz, şampanya rengi, fil dişi rengi gibi renk seçimlerine yoğunlaşmaya çalışabilirsiniz. Farklı renk istiyorum derseniz de açık renklerden yararlanmaya çalışabilirsiniz. Eğer evinizde koyu renk kullanırsanız, evinizi boğucu bir hale getirebilirsiniz ve bu evinizi olduğundan küçük gösterir. Size video içeriğimizde mimarımız büyük ve küçük evler için hangi renkler kullanılmalı ve nasıl renk kombinasyonu yapmalısınız diye daha detaylı anlatacaktır.

Mutfakta Hangi Renk Kullanılmalı?

Bir çok fast food restoranında kırmızı renkler iştah açması için ağırlıklı olarak kullanılır ama siz kendi mutfağınızda böyle renkler kullanmamaya özen gösterin çünkü mutfaklarda kullanılan çok fazla eşya vardır. Bu da mutfağınızı olduğundan daha karmaşık gösterecektir.

beyaz renk mutfak

Mutfağınızda açık renklerden bej, vizon gibi renkler kullanmaya çalışabilirsiniz. Hatta size tavsiyemiz, mutfak dolaplarınızın rengine göre duvar boyanızı seçebilirsiniz. Mutfağınızı hareketlendirmek istiyorsanız mutfak mobilyanız ile renklendirebilirsiniz.

Yatak Odasında Hangi Renk Kullanılmalı?

Yatak odanız sizin evinizde en çok vakit geçirdiğiniz alanlardan biridir. Bu yüzden bu odanın renk seçimi oldukça önemlidir. Bir çok insan yatak odasında şampanya rengini kullanır ama odanızda yeşil rengini de deneyebilirsiniz. Yeşil rengini yatak odalarında kullanılmasını tavsiye ederiz. Koyu renk tercih etmek isteyenler ise bunu uzun koyu renkli perdeler ile sağlayabilir. Ya da duvarınızda kullanabileceğiniz bir tablo ile odanızı renklendirebilirsiniz.

Ev Kapılarının Duvar İle Uyumu

Ev kapılarınıza alışılmışın dışında renkli cam kullanabilirsiniz. Bu durum evinizde farklı bir ambiyansın kurulmasına sebep olacaktır.

Evi Mobilya Aldıktan Sonra Mı Boyatmalıyız?

Öncelikle evinizde mobilya almanızı tavsiye ederiz çünkü mobilya almadan önce evinizi boyatırsanız daha sonrasında istediğiniz rengi yakalayamayabilirsiniz. Mobilyalarınıza uygun duvar boyası rengi seçimi sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Duvar boyası seçimi evinizde yaratmak istediğiniz tarz için oldukça önemli bir yere sahiptir. Aklınızda bulunması gereken en önemli noktanın evinizin büyüklüğü ve güneş alıp almadığının analizidir. Daha sonrasında bütçenize uygun renk kombinasyonları sizin için verimli olabilir. Bu yüzden içeriğimizi dikkatli okuduysanız videomuzu izleyebilir. Paylaşmak istediğiniz öneriler ve kafanıza takılan renk kombinasyonları için sitemizin altına yorum yazıp bizim ile paylaşabilirsiniz. Unutmayın, eviniz sizi ifade eder.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

5 yorum

 1. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Mutfağımı boyatmayı düşünüyordum kararımı verdim :))

  8 Aralık 2017, 14:43
  1. Faydalı olduğumuz için çok mutlu olduk. Umarız mutfağınız hayal ettiğinizden bile güzel olur.

   8 Aralık 2017, 14:44
 2. mavi renk ve tonlari üzerine muhteşem oneriler olmuş. elinize saglik

  8 Aralık 2017, 21:22
 3. Yatak odası ile alakalı tavsiyelerinizi dikkate alıcam. Umarım güzel sonuçlar elde ederiz.

  12 Aralık 2017, 12:58
 4. Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler

  3 Temmuz 2018, 12:20

Bizi Arayın