Uzmanından Dikkat Arttıran Ofis Dekorasyon Önerileri

Öne-Çıkan-Görsel

Günün büyük bir bölümünün geçirildiği ofisler, dekorasyonuyla çalışanların üzerinde bazı etkilere sahip. Yapacağınız dekorasyonla birlikte sizin ve çalışanlarınızın dikkatini ve verimliliğini artırabilir ve onları çalışmaya daha motive bir hale getirebilirsiniz. Kulağa hoş geliyor ama nasıl diye mi düşünüyorsunuz? En az ev dekorasyonu kadar önemli olan ofis dekorasyonuna yeterli ilgi gösterilmemektedir. Bu konuda ki bilgilerin yetersizliği de göz önünde bulundurulmalı. Sizin için ofis dekorasyonunda kolayca uygulayabileceğiniz ve dikkati artıracak çalışma alanlarına sahip olmanızı sağlayacak önerileri listeledik. Hazırsanız başlayalım!

mimari-gorsellestirme-banner

Ofis Dekorasyonunda Işıklandırma

Ofislerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, psikoloji ve dikkat üzerinde büyük bir etkiye sahip olan ışıklandırma. Aslında üzerinde çok durulmasına rağmen verimlilik ve dikkat üzerindeki sonuçları yeterli ilgiyi görmemekte ve tek hedefin çalışabilecek kadar aydınlık ofisler yaratmanın olduğu gözlenmektedir. Ofisiniz için de  en doğru ışıklandırma şekli, doğal ışığın tam kapasiteyle kullanıldığı bir tasarım olacaktır. Olabildiğince fazla gün ışığının ofise girdiğinden ve koyduğunuz eşyalarla doğal ışığı kapatmadığınızdan emin olmalısınız.  Hiçbir yapay ışık kaynağı, gün ışığı gibi insan üzerinde pozitif etkilere sahip değildir. Kullandığınız yapay ışıkların seviyelerine dikkat ederek, ihtiyacınız olandan fazlasını kullanmamaya özen gösterin. Böylece hem enerji tasarrufu yapmış hem de yapay ışıkların başta göz olmak üzere insan sağlığı üzerindeki negatif etkilerini azaltmış olursunuz. Daha önceden hazırladığımız ofis tasarımları listemiz, size ilham verecek!

İlgili içerik: Ofis Dekorasyon ve Tasarımları 50 Harika Örnek

Ofiste Kendinizi Evde Hissettirecek Mobilyalar

Ofisler, çalışanların gün içinde en uzun süre bulunduğu ortam olduğu için kullanılan mobilyaların konforlu olmasına özen göstermelisiniz. Çok uzun saatler boyunca rahatsız sandalyelerde oturup, küçük masalarda çalışmak onların sağlığında olumsuz sonuçlar yarattığı gibi yaptıkları işin kalitesinden çalışanların mutluluğuna ve performansına kadar etkilemektedir. Bu yüzden ofisiniz için seçeceğiniz sandalyelerin konforundan, çalışana özel ayarlanabilir olduğundan ve bel ve boyunu destekleyebilecek materyallere sahip olduğundan emin olun. Masaların da çalışanlarınızın kendini rahat ve düzenli hissedebileceği büyüklükte olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle dağınıklık ve sıkışıklık hissinin insan üzerinde yarattığı olumsuzluklar çalışanların dikkatini azaltacağı gibi onların motivasyonunu da düşürecektir. Kendilerini özgür hissedecekleri ve kişiselleştirilebilecek alanları onlara tanımanız, verimlilik üzerinde olumlu gelişmeler  sağlayacaktır. Daha fazla örnek için ilgili içeriğe göz atabilirsiniz!

İlgili içerik: Modern Ofis Dekorasyon Fikirleri ve 30 Harika Örnek

Ofis Dekorasyonunda Yeşil Alanların Pozitif Etkileri

Son yılların en önemli dekorasyon trendlerinden olan iç mekan bitkileri, ofis dekorasyonlarında da yardımınıza koşuyor! Stresli ve yoğun saatler geçirilen ofisler, çalışanların stresini azaltmaya yardımcı olacak. İnsanın ve kullanıldığı mekanın enerjisini düzenlediği bilinen bitkilerin çalışanların verimliliğine de olumlu etkileri olacak. Ayrıca yeşil rengi insanın enerjisini artırdığı için çalışanlar daha motive olacaklardır.

Ofisinizde Renklerin Gücünden Faydalanın!

Etrafımızdaki renklerin duygularımız ve beyin fonksiyonlarımız üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bu yüzden ofiste kullanacağınız renklerin önemi çok büyük. Olabildiğince koyu renkleri kullanmaktan kaçınmaya özen gösterin. Koyu renkler ortamı daha karanlık göstereceği gibi uzun süre durulan bir ortamda, insanın kendini sıkışmış hissetmesine neden olabilir. Açık renkler dikkati artırırken, çalışanların daha huzurlu hissetmesini sağlayacak. Ayrıca beyaz rengi ve açık kahve tonları doğal ışığı daha rahat yansıtarak, ofisin daha aydınlık gözükmesine yardımcı olacak. Yapacağınız farklı renk kombinasyonları ile daha şık ofisler elde edebilirsiniz. Mavi renginin insanın yaratıcılığını artırdığını söylemekte de yarar var.

 Ofiste Ortak Alanların Önemi

Ofislerde, bütün çalışanların dilediğince kullanabileceği ortak alanlar yaratmak hem onların sosyalleşmesine yardımcı olacak hem de yaptıkları işte daha motive olmalarını sağlayacaktır. Bazen yoğun iş temposunda bir kahve molası verebilecekleri alan bazen de ortak çalışmayla yeni fikirlerin üretilebileceği bu alanlar, yapılan işin kalitesini kesinlikle artıracak. Burda da kullanılan mobilyaların konforlu olduğundan emin olmak ve çalışanların kendilerini rahat hissedebileceği, kendi olabileceği alan yaratmak önemlidir. Bu alanları küçük ofislerde nasıl yapacağınız öğrenmek için listelediğimiz örneklere bakabilirsiniz!

İlgili içerik: Küçük Ofis Dekorasyonu Örnekleri ve İç Mimarlardan Öneriler

 

Ofis dekorasyonunun, çalışanların dikkati ve verimliliği üzerinde son derece önemli olduğunu okudunuz. Umarız burdan alacağınız önerilerle çalışanlarınızın dikkatini arttıracak ve onları motive edecek ofisler yaratabilirsiniz. Evde Mimar olarak ihtiyacınız olan her an yanınızdayız. Aklınızdaki soruları dilediğiniz zaman bize iletebilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimiz ile rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Özgün Sert

Büyük ilgi duyduğum ev dekorasyonuyla ilgili trendleri ve beğendiğim fikirleri sizinle paylaşacağım.

Bizi Arayın