Uzmanından Doğru Kapı Modeli Seçimi Önerileri ve Fikirleri

İç mekan dekorasyonunda duvarlarda kullanılan boya rengi kadar iç kapı modeli seçimi de oldukça önemlidir. Kapı modelleri evin tüm görünümünü değiştiren, stil ve tarzında karakteristliğini belirleyici bir parçadır. İç mekan dekorasyonunda kullanılacak kapı modelinin seçiminde sıcaklık ve nem seviyesi gibi pek çok farklı kriter göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin banyo gibi sürekli buhar ve neme maruz kalan bir alanda ahşap kapı kullanılması dikkat, titizlik ve özen istemektedir. Bu tür alanlarda genel olarak PVC başta olmak üzere MDF, melamin ve laminant malzemelerden üretilmiş kapılar tercih edilmektedir. Her bir malzemenin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. İçeriğimizin içinde tüm bunlara değineceğiz.

mimarigorsellestimecizimibanner

Amerikan Kapı Modelleri ve Örnekleri

Amerikan panel kapı modelleri MDF malzemeden yapılmaktadır. Amerikan panel kapı modelleri seri üretime elverişli bir türdür bu nedenle kişiye özel tasarım yapılmaz ancak pek çok farklı model ve seçenek üreticiler tarafından piyasaya sunulmaktadır. Camlı veya camsız modelleri mevcuttur fakat camsız modelleri daha yaygın olarak kullanılır. Pres kapılar veya kaplama kapılara göre daha hafiftir bu nedenle nakliyesi daha kolaydır. Piyasada bulunan birçok kapı modeli ile karşılaştırıldığında Amerikan panel kapı modelleri daha uygun fiyatlıdır. Temizliği kolaydır ve nemden etkilenmez. Amerikan panel kapı modelinde en önemli husus yapılırken kullanılan ahşap çerçevedir. Tam olarak kurumamış veya kalitesiz bir ağaçtan yapılmış bir ahşap çerçeve kapının kısa sürede deforme olmasına sebebiyet verir. Amerikan panel kapı modellerinde en yaygın karşılaşılan problem menteşe ve kilit sisteminde oluşan yıpranmalardır. Uzun vadede fonksiyonel ve maddi zararlara sebebiyet verebilir. Amerikan panel kapı modellerinin tadilatı diğer kapı modellerine oranla zordur ve tekrar aynı bozulma baş gösterebilir. Farklı renk ve desenleriyle Amerikan panel kapı modellerini ev dekorasyonunda tercih edebilirsiniz.

Lake Kapı Modelleri ve Örnekleri

Ham MDF malzeme üzerine polyester astar atıldıktan sonra poliüretan veya akrilik boyalarla süslenen kapı modelleridir. CNC aracılığıyla kapının üstüne işlenen çeşitli motifler evlerinizde şık, zarif bir görünüm elde etmenize yardımcı olmaktadır. Lakenin pürüzsüz yüzeyi sadece kapılarda değil evin her yerinde kullanılan mobilyalarda tercih edilen çekici bir görünüme sahiptir. Lake mobilyalar ile ilgili içeriklerimize göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Son zamanlarda tamamen lake kapılar yerine lake kanat ve ağaç kaplamalı pervaz ve kasaların birleşiminden oluşturulmuş kapı modelleri tercih edilmektedir. Lake kapıları uygun fiyatlar ödeyerek sahip olabilir ayrıca ev dekorasyonunda değişiklik yapmak istediğinizde düşük fiyatlara boyatabilir ve tasarruf edebilirsiniz. Lake kapı modellerinin bir avantajı da isteğinize uygun modelde tasarlatabilir ve evinize özgünlük katabilirsiniz. Lake kapılar ev sahiplerinin zevklerini yansıtır ve ses yalıtımı iyidir. Parlak veya mat renklerde lake kapı modelleri mevcuttur. Sizler için birbirinden farklı lake kapı modellerini seçtik.

Ahşap Kapı Modelleri ve Örnekleri

Ahşap kapılar tamamen doğal malzemelerden üretilir. Bu da her bir ahşap kapı modelinin birbirinden farklı dokulara ve görünümlere sahip olmasını sağlar. Ahşap kapı modelleri her zaman ev dekorasyonunda bir yere sahip olmuştur yani bir klasiktir. Modern, estetik ve doğal görünümü evlerde şıklık sağlar. Oldukça dayanıklı olan ahşap kapı modellerinin bakımı ve temizliği de oldukça kolaydır. Bir çizik meydana geldiğinde yada herhangi bir hasar oluştuğunda hasarlı yerlerdeki cilalar çıkarılarak yeniden cila yapılır ve ilk gün ki görünümüne kavuşur. Bu işlemin maliyeti ise oldukça düşüktür. PVC kapılar ise tam tersi bir şekilde bir hasar aldığında tamiratı zor ve maliyetlidir. Kapı seçerken bu faktörü göz önünde bulundurmanız size fayda sağlayacaktır. Ceviz, meşe, maun ağacı başta olmak üzere pek çok farklı ağaçlardan üretilir ve kapıya rengini ve dokusunu bu ağaçlar verir. Oldukça kaliteli bir üründür ancak diğer kapı türlerine nazaran fiyatı biraz daha yüksektir. Ahşap kapı modelleri her stil ve tarza uygunluğu ile iyi bir seçenektir. Ahşap kapı modelleri arasından seçtiğimiz örneklere göz atabilirsiniz.

Kapı modelleri ve örnekleriyle ilgili sizlere bilgiler sunmaya çalıştık. Umarız sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Kafanıza takılan sorular veya tadilat işlemleriniz için Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmeye hazırız. Başka bir içerikte görüşmek üzere!

Merve Ilgaz

Ev dekorasyonu ve ev düzenlemesi ile ilgili kendimin ilham aldığı örnekleri ve modelleri sizlere içerik halinde sunmaya çalışacağım.

2 yorum

  1. Evime kapı seçerken yazdıklarınız çok yardımcı oldu, teşekkürler 🙂

    11 Temmuz 2019, 10:01
    1. Size yardımcı olmak önceliğimiz 🙂

      11 Temmuz 2019, 10:23

Bizi Arayın