Uzmanından Küçük Mutfak Tasarım Örnekleri

kucukmutfakonecikan

Ev dekorasyonun da küçük parçaların ağırlığını kaldıran ve genelde oldukça fazla vakit geçirilen bölümü arasında mutfakta yer alır. Fakat mutfaklar bazen çok büyük yapıldığı gibi bazen de küçük alan içerisine kurulabilir. Bu küçük alanları ufak oyunlarla değerlendirmek ve geniş kapasite sahibi yapmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:

Mutfak Tasarımları Modelleri ve Örnekleri En Uygun Tasarım Önerileri

Mutfağınıza Uygun Mutfak Masası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Küçük mutfak modelleri için birkaç dekorasyon tipi söylemek gerekirse; L tipi mutfak, U tipi mutfak ve açık mutfak örnek verilebilir. Bu mutfak modellerinin avantajlarını ve dezavantajlarını yazımızın devamında anlatacağız.

L Tipi Mutfak

L tipi mutfak modelleri aslında küçük veya büyük birçok mutfak dekorasyonunda kullanılabilir ve aslında kullanılmaktadır. L tipi bir dekorasyon yapıldığında  odanın ölü alanı kullanılmış olur. Bu mutfak tipinde dört duvarlı bir oda düşündüğümüzde masa içinde yer kalacağını ve kullanışlı bir biçimde kullanım sağlayacağını düşünebiliriz. Tezgahın bir yönü de eğer cam önüne denk gelirse, cam önündeki aydınlık alanda kullanılmış olur. Bu şekilde yapılacak bir değerlendirme hem alana ferah, hem de kullanışlı bir hava verecektir. L tipi mutfak modelinde düz mutfaklara nazaran daha fazla dolap olacağından dolayı evin diğer alanlarına ihtiyaç kalmadan tüm mutfak gereçleri depolanabilir.

Açık mutfak modellerinde, L tipi küçük mutfak modelleri tercih edildiğinde, mutfağa giriş alanında büyük bir genişlik olacaktır. Cam önünde tezgah kullanıldığında da herhangi bir alan kaybı olmayacaktır.

U Tipi Mutfak

U tipi küçük mutfak modelleri çok fazla tercih edilmeyen bir modeldir aslında. Eğer çok fazla mutfak gereciniz yok ise ve fazla depolama alanına ihtiyacınız yok ise bu modeli kullanmanıza gerek yoktur. Standart dört duvarlı mutfak modellerinde, U tipi küçük mutfak modelleri tercih edildiği zaman genelde mutfak masası için yer kalmaz ve aslında daha dar bir görünüm verebilir. Fakat fonksiyonel mobilyalar tercih edilirse, dolap içine yerleştirilmiş bir masa ile bu mutfak modeli çok kullanışlı bir hale getirilmiş olur. Alanın dar olduğu ve fazla depolama alanı gereği duyulduğu zaman fonksiyonel kullanılabilen U tipi küçük mutfak modelleri doğru tercihlerden biri olacaktır.

Açık Mutfak

Küçük mutfak modelleri için alanı genişletmek amacı ile mutfak oda ile birleştirilebilir. Veya hazırda olan açık mutfak modeli kullanılabilir. Açık mutfaklar daha çok genç veya genç çiftler için uygun denilebilir. Çocuklu aileler için tehlike arz edebilir. Daimi olarak düzenli görünüm elde edilemeyebilir ve bu görünümden rahatsız olanlar için yanlış bir tercih olacaktır. Fakat ferahlığı ve pratikliği konusunda güzel tercihlerden biri de olabilir.

Örneğin; L tipi bir açık mutfakta oturma alanına geçiş kısmına minibar tarzı bir yemek masası yerleştirdiğiniz zaman hem alanı daraltmamış olursunuz, hem de havalı bir görünüm yakalamış olursunuz. Alanda açık renk boya tercih ettiğinizde de alanın ferahlığın artırmış olursunuz.

Açık mutfaklar genellikle L tipi tercih edilir. Çünkü alanı en iyi şekilde kullanabilecek dekorasyon biçimi bu şekildedir. Dolap içleri için köşeler kaybedilmeden dekore edilmelidir.

Özellikle ev hanımları için önemli olan mutfak dekorasyonu, ferah ve kullanışlı bir biçimde yapılmalıdır ki, içinden geçirilen vakit keyifli olabilsin. Mutfağın genişliği ve ihtiyaç duyulan depolama alanı dekorasyon yaparken önde tutulması gereken etkenlerdir. Aksi halde kullanışlı olmayacaktır.

Bu içeriğimizde sizlere küçük mutfak dekorasyon modelleri konusunda bahsettik. L tipi mutfak ve U tipi mutfak avantaj ve dezavantajlarından bahsettik. Bununla beraber bonus olarak ise açık mutfak dekorasyon modeline değindik. Dekorasyon ile ilgili diğer içeriklerimizi okumak için Evde Mimar web sitemizi ziyaret edebilir, blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Bununla beraber aklınıza takılan her türlü soru için profesyonel ekibimiz ve uzman mimarlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

1 yorum

  1. küçük bir mutfağım var ve bu örnekler aklımda daha kolay tasarım yapmayı kolaylaştırdı

    4 Ocak 2020, 10:07

Bizi Arayın