Uzmanından Mutfak Tezgahı Tavsiyeleri

Öne-Çıkan-Görsel-1-1

Doğru tezgahı seçmek, mutfak tasarımınızı tamamlaması gereken en önemli adımlardan biridir. Bu seçimi yaparken düşünmeniz gereken önemli noktalar vardır.Örneğin; mutfakta yemek pişirmek için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Pişirme ve hazırlık süreçleriniz nasıl? Bu sürecte tezgahınızdaki hasarlar sizi ne derece rahatsız ediyor? Tüm bunlara karar verdikten sonra belirlemeniz gereken ikinci adım tezgahınızın malzemesi olacaktır. Mutfağınıza seçtiğiniz renkler doğrutusunda yapacağınız seçimlerde tasarım ya da model ne olursa olsun malzemesi sizin yaşam biçiminizle ilgili değilse , seçiminizden pişman olma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Sizin için hazırladığımız yazımızda mutfak tasarımınızı tamamlayacağınız mutfak tezgah malzemelerinin özelliklerini artı ve eksileriyle görebilir ve pişman olmayacağınız yıllarca mutlulukla kullanabileceğiniz mutfak tezgahınızı güvenle seçebilirsiniz.

mimari-gorsellestirme-banner

Tezgah listenizin en üstüne granit koyun!

Granit Mutfak Tezgahları

Granit mutfak tezgahı uzun yıllardır kullanılan ve  mükemmel dayanıklılığa sahip doğal bir taştır. Mutfakta zerafeti tanımlar ve mütevazı mutfaklara bile lüks bir ambiyans katar..Bir çok çeşit ve renge sahiptir.Bir başka benzersiz özelliği ise çeşitli kenar seçenekleriyle kesilebilmesidir. Isıya, çizilmelere ve lekelere karşı güçlü ve dayanıklıdır.Çok fazla bakım gerektirmez.Fakat pahalı bir materyaldir ve yanlış monte edildiğinde çatlayabilir. Bu yüzden tazgahınızı özenli ve bu işi bilen kişilere yaptırmalısınız.

Mermer Tezgahlar

Mutfak tezgahlarında yaygın olarak kullanılan bir diğer doğal taş mermerdir. Bu doğal taş mutfağınıza temizlik hissi katacaktır.Parlak, beyaz mermer tercih edebileceğiniz gibi kahverengi ya da yeşil renk seçenekleriyle de mutfağınızı tamamlayabilirsiniz.Yapımında kullanılan her mermer levha tamamen farklı oluğundan, her mermer tezgah tamamen benzersiz olacaktır. Su geçirmez ve ısıya dayanıklıdır ve evinizin değerini artırır. Fakat yüksek fiyatına rağmen lekelenme ve çizilmeye olan dayanıksızlığından dolayı, mermer mutfaklar için pekte iyi bir seçenek olmayabilir. 

Kuvars (işlenmiş Taş) Mutfak Tezgahları

Geniş bir aileniz mi var? Çok fazla yemek pişiriyor musunuz? veya Sadece dayanıklı bir tezgah ile evinize yatırım yaptığınızdan emin olmak mı istiyorsunuz? O zaman kuvars sizin için en iyi seçim olabilir. Kuvars tezgahının % 100 kuvarsdan yapılmış olmadığını, aksine bir reçine bağlayıcı ile birleştirilmiş doğal kuvarsdan üretilmiş bir kompozit taş olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu taş aynı zamanda gözeneksiz, inanılmaz derecede serttir .Bakımı kolaydır.Lekelere ve ısıya dayanıklıdır. Su sızdırmaz. Olumsuz denilebilecek tek özelliği ise oldukça ağır olmasıdır.

Sabun taşı Tezgah

Çoğunlukla Finlandiya ve Brezilya’dan ithal edilen doğal bir taştır. Yüzeyi sabun benzeri yumuşak bir his uyandıran dokuya sahiptir. Minimum bakım gerektirir ve tamamen gözenekli değildir. Bu nedenle leke, bakteri ve ısıya karşı oldukça dayanıklıdır. Sabun taşı hasara karşı hassastır. Zamanla kararabilir. Bu yüzden yüzeyin oksitlenmesini önlemek için ilk yıl için tezgahın ayda bir kez yağlaması tavsiye edilir.

Kireç Taşı Mutfak Tezgahları

Kireç taşı tezgahı mermer ile aynı kategoriye girer. Kireç taşı yumuşak bir taş olduğu için çizik yapacaktır. Ayrıca, genel olarak mermer tezgahı gibi yüksek parlaklıkta gözükmecektir. Leke tutmaz, ancak kireç taşı aşınacaktır. Düşük bakım gerektiren bir mutfak tezgahı istiyorsanız,  kireç taşı iyi seçim değildir.

Ahşap ve Doğrama Tezgahlar

Ahşap tezgahlar diğer adıyla kasap blok tezgahları geleneksel olarak kiraz, akçaağaç, meşe, ceviz ve hatta tik gibi tüm ahşap türlerinden yapılmıştır. Bununla birlikte aynı zamanda doğrudan kesme işlemini yapabileceğiniz tek tip tezgah yüzeyidir, çünkü esasen dev bir kesme tahtasıdır. Ahşap tezgahı yılda en az iki kez yağlanmalıdır ve gerektiğinde zımparalanabilir. Temizlemesi kolay ve doğru bakım yapıldığında çok uzun yıllar kullanılabilinir. Oldukça pahalı bir tezgah malzemesi olmasına rağmen yüzeyi bıçaklarla çizilebilir ve kesilebilir ,zamanla su ve lekelerden zarar görebilir ,hatta düzgün korunmazsa bakteriler sorun olabilir.

Bambu Tezgahlar

Bambu tezgahı,yenilenebilir bir kaynak ile yapılan çevre dostu bir seçenektir ve ahşap bir tezgahın görünümüne sahiptir. Bambu mutfak tezgahı, size sunacağı ahşap tonları ile mutfağınıza sıcak ve şık bir hava katacaktır. Bambu, sert ve dayanıklıdır. Hasar görmesi durumunda kolayca düzeltilebilir. Tek sorun sıcak tencerelerle yakılabilir, lekelenebilir, çizilebilir ve suya maruz kalmadan bükülebilir. Yine de, uygun bakım protokollerini öğrenir ve uygularsanız tipik bir ahşap tezgah gibi uzun süre iyi sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Lamine Tezgahlar

Lamine tezgahlargecmişte çok popülerdi fakat bugünün laminat tezgahı biraz farklıdır. Bu ürün gözenekli değildir ve bakteri emmez. Biraz sabun ve su ile temizlenmesi kolaydır. Ancak mutfağınıza lamine tezgah seçerseniz akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Isı ile kolayca zarar görür. Ayrıca diğer tezgah malzemelerinin aksine, lamine evinize değer kazandırmaz. Bu nedenle, kiralık yada daha az bütçe ayrılan mutfak tasarımlarında tercih edilmelidir. Dezavantajlarınından bir diğeri yüzeyi çizilebilir ve yontulabilir.Oluşan hasarı onarmak ise neredeyse imkansızdır.

Endüstriyel Mutfaklara Geçiş

Paslanmaz Çelik Tezgahlar

Paslanmaz çelik ticari mutfaklar için her zaman popüler bir seçim olmuştur. Aynı şekilde artan tercih özellikleri ile bu tip tezgahlar, mutfağınıza şık ve endüstriyel bir görünüm kazandırabilir. Tezgahınızda bu seçimi yaparken birçok avantajı ve dezavantajı göz önünde bulundurmalısınız. Paslanmaz çelik tezgahınız uygun şekilde temizlerseniz bakımı kolaydır. Ancak bir sıçrama veya dökülme ne kadar uzun kalırsa, temizlenmesi o kadar zor olacaktır.Mutfağınızda yaptığınız işlemler de oldukça gürültülüdür.Ayrıca parmak izlerini ve su lekelerini kolayca gösterdiği için küçük çocuklu evler için uygun olmayacaktır.Kolayca çizildiği için asla kesme yüzeyi olarak kullanılmamalıdır.

Beton Tezgahlar

Beton gerçekten çarpıcı bir görünüme sahiptir ve mutfak tasarımınıza büyüleyici, rustik veya soğuk endüstriyel hava katabilir.Uygun malzemeleri  kullanarak mutfağınızda kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak, betonun tamamen kuruması 28 gün süreceğini unutmamalısınız. Ancak bu tezgahlar çizilebilir, lekelenebilir, çatlayabilir.Isıya karşı oldukça dirençlidir. Tezgahınızda oluşan çatlakları onarmak oldukça kolaydır fakat kullanımda dikkatli olmak gerekecektir.

Cam Tezgahlar ile Tasarımlar

Cam tezgahlar son yıllarda oldukça popülerlik kazandı ve mutfak tasarımlarına alışılmadık bir hava katmak isteyenler için mükemmel bir seçim oldu. Özel şekiller, renkler, gömülü nesneler ve tasarımlar, benzersiz veya benzersiz dokular ve arka aydınlatma camla mümkün olabilir. Cam mutfak tezgahı ısıya dayanıklıdır, leke tutmaz ve sızdırmazdır. Mutfağınızda farklı bir ambiyans yaratabilir.

Geri Dönüştürülmüş Cam Tezgahlar

Geri Dönüşümlü Cam Tezgahlar, genel granit veya kuvars tezgahlara göre taze, eğlenceli ve daha çevre dostu bir alternatiftir. Bu yüzey, renkli bir mozaik oluşturmak için çimento veya reçine esaslı bir malzemeye yerleştirilmiş cam kırıkları ile yapılır. Cam parçalarının boyutu ve karışımı özelleştirilebilir ve tabana pigmentler de ilave edilebilir, böylece herhangi bir renk yaratmak mümkün olacaktır. Geri dönüşümlü cam tezgahlar makul derecede dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Ancak bazı dezavantajları vardır ve özel bir özen gösterilmesi gerekir.

Seramik ve Porselen Tezgahlar

Seramik karolar dayanıklıdır ve temizlemesi kolaydır .Özellikle kendi işini yapmayı seven dekoratörler için doğal taş, kuvars veya katı yüzeyli tezgahlardan çok daha ucuzdur ve inşaası kolaydır.  Seramik ve porselen karolar, neredeyse tüm diğer tezgah malzemelerinden daha fazla tasarım seçeneği sunar. Çok çeşitli renkler ve stiller mevcuttur. Isıya, çizilmeye ve lekeye karşı dayanıklıdır. Fakat özel fayans seçiminde çok pahalı olabilir.Kırılgan olduğu için kolay çatlayabilir ve kullandığınız derz dolguları düzenli temizlenmezse kirli bir görüntü ortaya çıkabilir.

Yeni Tasarım Tezgahlar

Dekton ve Neolit Tezgahlar

Dekton tezgahı, Neolith tezgahı ile birlikte “ultra kompakt yüzeyler” olarak sınıflandırılan yeni bir mutfak tezgahı türüdür. yanmayan, lekelenmeyen ve çizilmeyen süper sert bir yüzeye sahiptir. Özel temizleme rutinlerine ihtiyaç duymaz. Günümüzde piyasadaki belki de en dayanıklı yüzeydir. Fakat tencere gibi ağır nesnelerin yüzeye çarpması durumunda çatlama veya yırtılma olabilir. Bu gibi durumlar da kenarlar özellikle korunmasızdır. Ayrıca çok fazla tedarikte bulunmamaktadır.

Epoksi Tezgahlar

Epoksi tezgahlar günümüzde ortaya çıkmış yeni bir mutfak tezgahı türüdür. Ahşap tezgah üzerine ve diğer yüzeylere epoksi net bir kaplama uygulanması ile yeni tasarımlar oluşturulabilir ve düşük maliyetlidir. Ancak, epoksiyi uygulamak karmaşık ve dağınık bir işlemdir. Bu yüzden daha önceden paylaştığımız epoksi masa uygulama yöntemini öğrenebilir ve mutfak tezgahınızda da aynı işlemi uygulayabilirsiniz.Ayrıca, sanatsal ve hoş bir tasarım ortaya koyabilmek için bu  malzeme ile çalışma konusunda biraz deneyime ihtiyacınız olabilir. Ancak tasarımlar kesinlikle harika görünecekir. Tezgah malzemesi olarak dayanıklı, temizlenmesi kolay ve çok parlaktır. Düşük maliyet ve biraz çaba ile harika bir tasarım yaratabilirsiniz.

Katı Yüzey Tezgahlar

Bu tezgah tipini seçmenin birçok yararı vardır. Leke tutmaz  ve çoğu zarar zımparalanabilir. Bıçaklar tarafından kolayca çizilebilir bu yüzden kesim tahtası kullanılmalıdır.Ayrıca  yüzeylerin ısıya dayanıklı olmadığını akılda tutmak önemlidir. Bu yüzden kullanımda dikkat edilmelidir ve kurulumunda mutlaka profesyonel birinden yardım alınmalıdır.

Sizin için hazırladığımız yazımızda mutfak tasarımında en önemli adımlardan biri olan tezgah seçiminde doğru malzeme seçiminde size yardımcı olacak olumlu ve olumsuz özellikleri paylaşmaya çalıştık.Biliyoruz ki mutfak tasarımın sadece mobilya, tezgah ve beyaz eşya seçimi ile sınırlı kalmıyor.Hayalinizdeki mutfağı tasarlamınızda renklerin çok önemli olduğunu hatırlatarak evinizi güzelleştirecek badana boya renkleri yazımızı okumanızı öneriyoruz. Önerileriniz ve sorularınız için bize yazabilirsiniz.

Seray Tuğcu

Dünyadaki yeni dekorasyon trendlerini takip ederek sizlerin de haberdar olmanızı ve evinizde uygulayabilmenizi sağlayacak öneriler ile yazılarımla yanınızda olmaya devam edeceğim.

Bizi Arayın