Vintage Dekorasyonu Nasıl Yapılır-Örnekli Anlatım

kapakfoto

Anneanneler genelde her şeyin en iyisini bilirler. Ev dekorasyonu da buna dahil! Modanın sürekli değişim halinde olduğunu hepimiz biliyoruz ancak bazı belirli klasikler vardır,  yıllarca kullanılır ama modası asla geçmez. Bu içeriğimizde sizi biraz eskilere götüreceğiz ve “Vintage” dekorasyon nasıl yapılır size örneklerle birlikte fikir vermeye çalışacağız.

Vintage Dekorasyonuna Yönelik Öneriler

Çiçekli Duvar Kağıtları

Son zamanlarda ne kadar minimalist bir görünüm almış olsalar da çiçekli duvar kağıtları hala vintage akımına öncülük ediyorlar. Pastel renklerde çiçek desenleri ile tasarlanmış bu duvar kağıtlarını mutfağınızda, salonunuzda ve yatak odanızda kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle beyaz ahşap görünümlü mutfak dolaplarıyla uyum içinde olan bu duvar kağıtları içinizi açacak.

5 Çayına bekliyoruz; Danteller

Abartmadığımız surece kesinlikle emek isteyen; el işi danteller masalarınızın, sehpalarınızın üzerinde çok sevimli duracaktır. Tabiki günümüze uygun dekoratif ürünlerle örneğin;güzel kokulu mumlarla birlikte kullanarak onları modernize etmeyi unutmayın.

Bebekleri unutun, büyükanneler gibi uyuyun!

Pirinçten yapılmış döküm yataklar, vintage görünüm elde etmek için iyi bir secim. Yatak odalarında şıklığı ile göze çarpan bu yatakları bol yastıklarla süsleyip, odanıza uygun tonlarda pastel renkli yatak örtüleri ile kullanırsanız dekorasyonunuzu güçlendirebilirsiniz.

Sayvanlı Karyolalar

Eğer demirden yapılmış bir yatak tercih etmiyorsanız size bir alternatif daha sunabiliriz. 40’lı yılların son derece zevkli işlemeleriyle ahşap gibi birçok materyalden yapılan sayvanlı karyolalar ile birlikte yatak  odanızda zevkli bir görüntü elde edebilirsiniz.

Pembe Banyo Karoları

Pembe çinili banyolar, 40’larda ve 50’lerde büyük bir trenddi. Simdi ise tekrar geri dönüyorlar. Beyaz renkli banyonuzla bu pembe karolar uyum içinde olacaklar. Hatta desenli fayans modelleri ile banyonuza vintage görünümü getirin.

Geçmişe Dönüş

Günümüzde bu gelenek pek fazla devam etmese de çeyiz sandıkları veya dekoratif sandıklar yatak odanıza hem vintage bir hava katacak hem de size yedek çarşaflarınızı, fotoğraf albümlerinizi ve daha fazlasını saklayabileceğiniz bir depolama alanı sağlayacak.

“Nakış” Sanatı

Yurtdışında hoop sanatı olarak bilinen nakış, çemberler üzerine işlenerek duvarlarınızı süsleyebileceğiniz sanat eserleri olarak kabul edilebilir.

Vintage Bavul

Retro görünümlü bavulları, dekor oluşturmak adına odanızın bir köşesinde kullanmak ve üzerine koyacağınız birkaç kitap,vazo ile görünümü güçlendirmek hiç de zor değil. Aynı zamanda sezonu olmayan giysilerinizi de bu bavulların içerisinde saklayabilirsiniz. Retro

Eskitme Dolaplar

Mobilya seçiminde eskitme eşyalar, vintage tarzın ilk kuralıdır. Bu eşyaları kendiniz yaptırabilirsiniz, mobilyacılardan temin edebilirsiniz veya bir antika dükkanına uğrayabilirsiniz. Hatta sahip olduğunuz eşyalarınızı bazı işlemlerle eskitme görünüm elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin dolap önerisi olarak sizlere eski mutfaklarda kullanılan camlı kabinleri sunabiliriz. Renk ve doku olarak beyaz, ahşap, rustik mobilyalar genel vintage havasını yansıtır.

Klasik bir Büyükanne Hareketi

Dekoratif tabaklar, duvarlarınızı süslemeniz için iyi bir öneri. Özellikle mavi beyaz işleme detaylı tabaklar yemek odanızı zarif bir vintage görünüme kavuşturacak.

Tekstil; Perde, Masa Örtüsü, Yorgan

Ev tekstilinde; yorgan, perde, masa örtüsü gibi seçimler her ne kadar ufak detaylarmış gibi görünse de evi bütünleyen ürünlerdir. Yorgan seçerken dantel detaylı, tığ işi yorganlar tercih edebilirsiniz. Mutfak perdesi olarak da ”patchwork” yani parçalı veya katlı perdelerden yararlanırsanız vintage tarzın sevimliliğini evinizde kolaylıkla hissedebilirsiniz.

Dekoratif Ürünler

İster kahve, çay, un, ister şeker olsun, üzerlerindeki retro yazılarla birlikte dekoratif metal bidonlar eğlenceli ve işlevseldir. Mutfağınızda kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Bu içeriğimizde Evde Mimar ekibi olarak sizler için ”Vintage dekorasyon nasıl yapılmalıdır?” sorusunu cevaplamaya çalıştık. Umarız fikirlerimiz ile size ilham verebilmişizdir. Aklınıza takılan bir soru veya Evde Mimar ekibinden hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En Güzel 8 Vintage-Retro Tarzında Ev Dekorasyon Örnekleri

Bizi Arayın