Yeni Nesil Banyo Dekorasyonları 30 Harika Örnek

Evin kulanım açısından en önemli yerlerden biri olan banyo; kullanım açısından rahatça hareket edebileceğiniz, sağlık açısından da önemli bir yer olduğu için temizliğinin bir o kadar kolay olmasınız gereken bir yerdir. Fonksiyonellikle beraber elbette dekorasyonda bir o kadar önemlidir. Evde Mimar olarak bu yazımızda banyo dekorasyonun nasıl yapılacağı, banyo renkleri, fayans modelleri gibi dekorasyon açısından önemli noktalara değineceğiz. Böylece banyo kurulumu ve yenileme esnasında bu yazı sizlere yardımcı olacaktır.

Banyo Dekorasyon Örnekleri

Banyolar evimizin temizlik adına belki de en önemli bölgesidir. Burada temizliğin yanında rahatlamak, dinlenmek için uygun tasarlanması dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Sizlerle 30 banyo dekorasyon örneği ile beraberiz.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Eğer banyo kurulumuna sıfırdan başlıyorsanız veya tadilat yapıyorsanız banyo düzenine dikkat etmeniz önemli olacaktır. Estetik açıdan rahatlık ve akış banyonuzun kullanımını rahatlatacaktır. Mesela banyo kapınızın açık kaldığını düşünün dışarıdan estetik açıdan nasıl göründüğüne bakın; ilk gördüğünüz tuvalet mi, duşakabin mi dolaplar mı? Tabii ki bunlara genellikle kat planı esnasında karar verebilirsiniz (baştan aşağıya tadilat yapıyorsanız ayrı tabii ki). Neyin nerede olduğuna karar verme; renk, aksesuar, fayans seçimi gibi tercihlerinizden önce olmalı. Düzeni belirlerken depolamayı unutmayın. Açık ve kapalı depolama alanları meydana getirerek; bakım ürünleri, aksesuar gibi ürünleri ayırabilirsiniz.

Banyo Renkleri Nelerdir?

Banyonuzda seçeceğiniz renklerin sizi rahatlatmasına dikkat edin. Banyo her türlü temizliğin yapıldığı yer olduğu için seçilen rengin temizliğe uygun seçilmesi önemlidir. Bunların yanında elbette estetiğinde önemli yeri vardır. Sizlere ilham olabilecek banyo renk uyumları:

Deniz Mavisi

kucuk-banyo-genis-fayans

Eğer banyonuzda gözüpek bir renk kullanmak istiyorsanız aklınıza gelecek renklerden biri koyu bir deniz mavisi olabilir. Beyaz bir renk ile kullanıldığında çok iyi bir kontrast meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Fotoğrafta gördüğünüz gibi bir banyonuz için parlak bir öneri olabilir!

Kırmızı-Turuncu

kirmizi-turuncu-dolap

Bu öneri geleneksel banyo anlayışının dışına çıkmak isteyenler için harika olacaktır: size uyandığınızda neşe katacak parlak kırmızı-turuncu renkli bir banyo! Renkleri öne çıkarmak için cam göbeği ve lacivert ile tamamlayabilirsiniz.

Deniz Köpüğü Yeşili

yumusak-yesil-boya

Rahatlığı yaşayacağınız ve sizi sahillerde dolaştıracak yumuşak bir yeşil tonuna ne dersiniz? Beyazla tamamlanıp geleneksel aksesuarlarla desteklendiğinde harika görünecektir.

Toz Pembe

toz-pembe-duvar-rengi

Narin bir banyo istiyorum diyorsanız; kar beyazı aksamlarla beraber kullanılan toz pembe renkli bir banyo sizin için harika bir öneri olacaktır.

Kara Kalem

deniz-mavisi-koyu-mavi-dolap-banyo

Diğer gri tonlarından daha sıcak ancak siyah kadar da sert olmayan bu kömür rengi banyo sizi doğru kullanılan aksesuarların estetik desteği modernliğin getirdiği bir rahatlığa bırakacaktır.

Banyo Duvar Boyası Nasıl Olmalıdır?

Banyo için ferahlığa, estetiğe elbette dikkat etmeliyiz ancak banyoda kullanılan malzemelerin sağlık açısında önemi vardır. Banyoda kullandığınız boyanın insan sağlığına zarar olmaması gerekir. Ayrıca suya ve neme dayanıklı boyalar kullanılmalıdır. Suya ve neme dayanıklı olmayan boyalar, zaman içerisinde kabarabilir ve küf yapabilir. Bu kabarıklık ve küf estetik açısından da iyi durmayacaktır. Özellikle küf ayrıca koku yapabilir. Temizliğin ve sağlığın bu derece önemi olduğu bir bölümde kaliteli boya kullanmak kritik olacaktır.

Banyo Fayans Modelleri ve Kullanım Önerileri

Banyo fayanslarının şekli, deseni ve rengi seçilirken banyoda tasarımsal bir bütünlük yakalanmasına dikkat edebilirsiniz. Altta gördüğünüz örnekler ile bu uyumun nasıl yakalandığı konusunda ilham alabilirsiniz.

Büyük Altıgen

altigen-fayans

Fotoğrafta gördüğünüz üzere altıgen fayans modelleri banyonuzda ciddi bir değişiklik meydana getirecektir.

Balık Pulu

balik-pulu-fayans

Balık pulu fayanslar geçen yılların trendleri arasındaydı. Alışagelmişin dışına çıkarak böyle bir fayans ile farklı bir banyo zemini elde edebilirsiniz.

Küçük Banyonuzu Büyük Gösterin

kucuk-banyo-genis-fayans

Fotoğrafta görülen bu banyoda zeminde küçük altıgen şeklinde ve duvarlarda ise geniş fayanslar ile banyonuzu büyük gösterme konusunda adım atabilirsiniz.

Daha fazlası için: Banyo Fayans Modelleri ve 30 Harika Fayans Önerisi

Banyo Dekorasyonları için Dolap Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Aslında tüm yazı boyunca dekorasyonun baştan tasarlanmasından boya seçimine kadar banyoda dikkat edilmesi gereken noktalar dolap modelleri içinde dikkat edilmelidir. Bunların başında su ve neme dayanıklılık geliyor. Kullanacağınız dolabın malzemesi suya ve neme dayanıklı olmalıdır. İlerleyen süreçte çürüyen ve dayanıksız bir dolap istemeyiz değil mi? Bununla beraber genel banyo dekorasyonunda bahsettiğimiz üzere dolaplar kapalı alan meydana getirmek için önemlidir. Bu kapalı alanlarda beyaz eşyalarınızı, kişisel bakım ürünlerini gizleyebilir ve tasarım bütünlüğünü koruyabilirsiniz. Açık alanlarda da dolaplarını raflarla destekleyebilir kapasiteyi artırabilirsiniz. Eğer küçük bir banyonuz varsa kapasiteyi kontrol etmek kritik bir rol oynayacaktır. Ayrıca banyo tasarımı aşamasında iseniz vitrifiyelere (küvet, klozet, lavabo gibi) dikkat ederek dolaplarınızı genel işlevi bozmaması önleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Banyo dolap modelleri

Bu içeriğimizde sizlere banyo dekorasyonu konusunda bilgiler ve sizlere ilham olacak örnekler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak bildiklerinizi bize aktarabilir, dekorasyon konusunda sorularınızı bize yöneltebilirsiniz. Tüm bunlar ile birlikte evinize banyo dekorasyonu, banyo boyama ve fayans uygulaması yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi bize dilediğiniz an aktarabilirsiniz. Güzel bir banyo dekorasyonu ile birlikte evinizde gerçekten mutlu bir biçimde yaşamanız dileğiyle, mutlu ve dekorasyon dolu kalın.

İlginizi çekebilir: Banyo Tadilatı Fiyat Hesaplama

Küçük Banyolar için Alternatif Çözümler

Yaşam alanımızın mümkün olduğu kadar şık, konforlu ve modern olmasını isteriz. Buna banyomuzda dahil. Herkesin evi çok büyük olmadığı gibi banyolarımızda büyük olamayabiliyor. Büyük bir banyonuz var mı? Eğer öyleyse, bu harika! Ancak günümüzdeki birçok dairenin banyoları genellikle küçük oluyor. Buna ek olarak ebeveyn banyoları çok daha küçük olabiliyor. Ancak küçük banyolarımızı daha büyük görünmesini, en önemlisi daha fonksiyonel olmasını sağlayabiliriz. Nasıl mı? Alternatif çözüm önerileri ile banyonuzu daha şık ve işlevsel göstermek mümkün olacaktır. Öyleyse başlayalım;

Küçük Banyolar için Mobilya Seçimleri

Duş teknesinin akıllıca yerleştirilmesi size kullanım kolaylığı sağlayacak geniş alanlar bırakır. Duş kabini seçimi iyi düşünülmelidir. Zemin seviyesindeki cam duş banyonuzu daha geniş ve modern görünmesini sağlayabilir.

Büyük kapaklı, koyu renkli mobilyalardan ve dolaplar uzak durmalısınız. Küçük banyonuz için minimalist ama şık mobilyalar seçmek banyon için daha uygun olacaktır. Hatta banyonuzdaki diğer aksesuarları da ne kadar küçük parçalardan seçerseniz banyonuz o kadar zarif ve büyük görünecektir.

Büyük aynalar banyonuzu büyütür. Elbette bu bir sır değil. Ancak muhakkak uygulanması gerekir.

Banyonuzdaki ışık kullanımı odanıza derinlik katmanın önemli bir parçasıdır. Ayrıca doğru ışık kullanımı ruh halinize de olumlu etkide bulunur.

İlginizi Çekebilir: Banyo Fayans Modelleri ve 30 Harika Fayans Önerisi

Köşesiz mobilyalar ve parçalar banyonuza derinlik katacak, daha az yer kaplayacaktır. Asılı veya dar köşeli raflar tercih etmek depolama alanı olarak kullanılabilir.

Duvardaki ve tavandaki parlak renkler odanın daha büyük görünmesini sağlar. Aynı zamanda zemin ve duvar rengini aynı olması da aynı etkiyi verecektir.

Barbaros Bayram

Evleri güzelleştirmek için sizlere derlemeler ve öneriler sunmaya çalışıyorum. Evinizde mutlu bir şekilde yaşamanız benim için değerli, umarım içeriklerim sizlere ilham olur.

Bizi Arayın